LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Kendi elektriğini üreten okul

Antalya`da Baraj Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi`nde geçen yıl kurulan 5 kilowaatsaatlik (kWh) üretim yapan güneş panelleri, okulun elektrik ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü`nün birçok meslek lisesinde oluşturulan farklı meslek gruplarına yönelik bölümlerden biri olan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Antalya`nın Kepez İlçesi`ndeki Baraj Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi`nde geçen sene kuruldu. Bu bölüm sayesinde lisede öğrencilere güneş ve rüzgar enerjisi teknolojileri eğitimi verilmesi amacıyla, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş panelleriyle rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çeviren rüzgar panelinin de bulunduğu bir laboratuar oluşturuldu. Okul yönetimi hem öğrencilerin yenilenebilir enerji teknolojileri alanındaki mesleki becerilerinin artırılması hem de okul binasında tüketilen elektrik enerjisi giderinin de bu teknolojilerle sağlanması açısından bir proje hayata geçirdi.

 

Okulun çatısına, yaklaşık 20 bin TL maliyetle toplamda 5 kwh gücünde güneş panelleri yerleştirildi. Aylık yaklaşık 15 kwh elektrik tüketimi olan okulun 5 kwh`lik kısmı ise bu güneş panellerinin güneş enerjisinden ürettiği elektrik enerjisiyle karşılanıyor. Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı`ndan sorumlu öğretmen Ramazan Eryıldız, güneş enerjisi panelleriyle ürettikleri elektrik enerjisinin okulun idari odaları, sistem odası, santral gibi birçok noktasında elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi. (DHA)

www.sabah.com.tr

12 Ekim 2017