LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Güneş Enerjisi: En hızlı büyüyen enerji kaynağı

Güneş enerjisi kullanımı, aslında beklenilenden çok daha hızlı bir oranda yaygınlaşıyor. Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisindeki büyümesinin onları bile şaşırttığını itiraf etti. Güneş panellerinin montajı geçen yıldan bu yana yüzde 40 artış gösterdi.

 

Güneş enerjisi kullanımında öncü ülke: Çin

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre güneş enerjisi, diğer enerjilerin en hızlı büyüyen küresel enerji kaynağı olma özelliğinde. Enerji projeleri ile ilişkili genel maliyetlerin düşürülmesi ve hükümet yasalarında yapılan düzenlemelerin güneş enerjisinin kullanımında artış sağladığı düşünülüyor.

 

Çin, günümüzde güneş enerjisinin kullanımında en agresif ülke. Ülkedeki hava kirliliği nedeniyle 2020’ye yönelik temiz enerji politikası başlatan Çin, güneş enerjisinde bu hedefine şimdiden ulaştı. Rüzgar enerjisi için belirlenen hedefe birkaç ay içinde ulaşılması bekleniyor. Güneş ve rüzgar enerjisindeki büyümesine ek olarak elektrikli araç kullanımına yönelik çalışmalarıyla da bu alandaki kararlılığını sürdürüyor.

 

Güneş enerjisi gerçekten temiz mi?

Ancak temiz enerji için kullanılan teknolojiler pek de temiz değil. Güneş paneli üreticileri, panel üretiminde yüksek seviyeli kostik kimyasallar kullanıyor. Silikon Vadisi Zehirli Maddeler Koalisyonu (SVTC), güneş paneli üreticilerinin çevresel izlerine göre derecelendirdiği bir Solar Scorecard yayınladı. Çinli üretici Trina ve Kaliforniya merkezli SunPower temiz panel konusunda bir sektör lideri.

https://shift.net

07.10.2017