LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Türkiye’den ablukadaki Gazze’ye dev enerji desteği

TİKA, İsrail ablukası altındaki Gazze’de hastane ve okulların tüm elektrik ihtiyacını karşıladı.

 

Filistin’deki mazlumların bu sıkıntısına destek yine Türkiye’den geldi. Türkiye, İsrail ablukası altındaki Gazze’ye “enerji” elini de uzattı. Enerji Bakanlığı ve TİKA’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma, Gazze’nin Beyt Hanun bölgesindeki hastane, okul, kamu binalarını elektriğe kavuşturdu. Filistin’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze Şeridi’nde yaşanan elektrik krizi nedeniyle, sağlık kurumlarında tedavilerin süren hastaların hayatlarının tehlikede olduğuna dikkat çekmişti. Filistin’deki mazlumların bu sıkıntısına destek yine Türkiye’den geldi. Bölgeye çok sayıda yaşamsal destek götüren TİKA, Gazze hastane ve okullarının elektrik ihtiyacını da karşıladı. Enerji Bakanlığı, TİKA ve Gazze Enerji İdaresi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde, Gazze Güneş Enerjisi Sistemi Projesi hayata geçirildi. Gazze Şeridi’nin Beyt Hanun bölgesinde bulunan Al Shayma Kız İlkokulu, Al Shayma Kliniği, Sheikh Radwan Kliniği’ne ve bölgedeki fıranlara güneş enerjisi panelleri yerleştirildi.

 

PROJE GENİŞLEYECEK

Yerleştirilen panellerinden elde edilen enerji sayesinde, kamu binaları ve çevredeki evlere de elektrik verildi. Konuyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gazze’nin elektrik ihtiyacının karşılanması projesinin genişleyeceğini ifade etti.

 

Evler de faydalanacak

Gazze Şeridi’nin Beyt Hanun bölgesinde oluşturulan güneş enerjisi paneli sisteminin elektrik üretimine hazır hale getirildiğini belirten Çavuşoğlu, “Üretilecek elektrikten, sağlık kuruluşları ve okulların yanı sıra, bölgedeki kamu kurumları ve evler de faydalanacak. Projenin ikinci etabı önümüzdeki aylarda devreye girecek. Gazze’deki 24 kamu binasına daha güneş enerjisi paneli yerleştirerek, Filistinli kardeşlerimizin elektrik ihtiyacını karşılayacağız” dedi.

www.aksam.com.tr / ekonomi

25.09.2017