LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Japonlardan Çankırı`ya 500 işçi çalışacak fabrika

Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi`nde (OSB) kurulması planlanan ve Güneş enerjisi paneli üretecek olan fabrika, Türkiye`nin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerji üretiminin arttırılması hedefine de büyük katkı sunacağı belirtildi. Çankırı Valiliği`nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Mesut Köse, Çinli Hanergy Group CEO`su Li Hejun ve firma yetkilileri, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner ile ilgili kamu kurum amirleri katıldı.

 

KURULACAK FABRİKADA 500 İŞÇİ ÇALIŞACAK

Hanergy Group tarafından kurulacak olan fabrikada yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği belirtildi. Güneş enerjisi paneli üretilecek olan fabrika 480 hektar alanda kurulacak. 36 hektar üzerine proje kapsamındaki yapılar yapılacak, 12 hektar ise Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları için ayrılacak. Yatırım kapsamında ayrıca istenmesi halinde Hanergy Group tarafından Ar-Ge Enstitüsü kurulup yerli teknik eleman da yetiştirilecek.

 

Yapılan anlaşma gereği Hanergy Group tarafından, Türkiye`nin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerjinin yüzde 30 arttırılması hedefine katkı amacıyla Güneş Enerjisi Endüstri Park Projesi ile 300 Megawattlık bir enerji parkı kurulacak. Yatırımı yapacak olan Hanergy Group, gerekli araştırma ve hazırlığın yapılması için 6 ay süre istedi. Çin kanunlarına göre yurtdışına yapılacak yatırım için istenen İyi Niyet Belgesi de Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile firma arasında imzalandı.

 

5`inci Yatırım Teşvik Bölgesi`nde yer alan Çankırı`ya yapılacak yatırımların Organize Sanayi Bölgesine yapılması halinde 6. Bölge teşvikleri aldığını ifade eden Hanergy Group CEO`su Li Hejun, bu sebepten dolayı yatırımlarını Çankırı`ya yapmayı düşündüklerini aktardı. İlgilerinden dolayı Vali Mesut Köse ve Çankırı iş dünyasına teşekkür eden Hejun, Çankırı`nın Türkiye`nin merkezinde yer alması ve büyükşehirlere yakın olmasının da tercihlerinde etkili olduğunu kaydetti. (DHA) ÇANKIRI

www.hurriyet.com.tr

12.09.2017