LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

PolyU öğrencileri yüksek tasarruflu LED filemen lambalarını geliştirdi

PolyU öğrencilerinden oluşan bir araştırma ekibi, 129 lm / W’lik ışık etkinliği ile en yüksek enerji tasarruflu LED filemen teknolojisini başarıyla geliştirdi. Bu, piyasada bulunan diğer tüm genel aydınlatma lambalarını aşarak, geleneksel LED lambalarının etkinliğinin 1,5 katını temsil ediyor. PolyU Micro Fund, 2015 yılında öğrenci ekibine 100,000 HK $ tutarında bir fon sağladı ve ürünün bu yıl piyasaya çıkması bekleniyor.

 

Bu LED filament teknolojisi mükemmel enerji verimliliğine sahip. Günlük 8 saatlik bir çalışma varsayımına dayanarak, PolyU’nun 1300 lümen LED filemen ampulü yıllık elektrik tarifesinin 33 HK $  ve yılda 22 kg karbon dioksit emisyonu azaltılmasına katkıda bulunuyor. Bu yeni teknolojinin karbondioksit emisyonunu %30 oranında azaltabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, yeni teknoloji, geleneksel LED lambaların üretim maliyetinin yalnızca yarısı maliyet ve 50.000 saatlik bir çalışma ömrünü mümkün kılmaktadır.

 

Enerji tasarrufu sağlayan ve uzun ömürlü özellikleri sayesinde, LED aydınlatmaların sürdürülebilir kalkınmaya etkisinde önemli katkıda bulunur. Bununla birlikte, yüksek üretim maliyeti ve dar ışık açısı da dahil olmak üzere geleneksel LED lambalarının sınırlamalarını ortadan kaldırıyor. PolyU tarafından geliştirilen LED filemen teknolojisi, enerji verimliliği, kullanım ömrü ve üretim maliyetleri alanlarında atılım yapmanın ötesinde, diğer avantajlara da sahiptir:

 

- Geniş ışık açısı: 300 derecelik açı, Edison ampulü ile aynıdır.

- Benzer şekilde yüksek renksel gerşverim (CRI), Nesnelerin doğal ışıkta olduğu gibi özgün renkli görülmesini sağlar.

- Daha az UV ışığı emisyonu.

- Daha Çevre Dostu : Zararlı kimyasalların bulunmaması, daha az elektronik bileşenden ve %80 geri dönüşümlü malzemelerinden oluşur.

 

Bu özellikler aşağıdaki teknolojik yeniliklerin kullanımı ile mümkün kılınıyor:

 

- Alüminyumun alt katman malzemesi olarak kullanılması

- Montaj alt tabakanın her iki tarafında düşük güçlü LED çiplerin kullanılması

- En gelişmiş enjeksiyon teknolojisinin kullanılması

- Geliştirilmiş yanilikçi güç kaynağı

 

Bu yeni teknolojinin patent başvurusu yapılmış ve prototip tasarımı tamamlanmıştır. Gelecekte, ekip çeşitli denemeleri yaparak ve piyasa lansmanı için sertifikalar alacaktır.

www.ledportali.com

31.03.2017