LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Yapay adada elektrik üretimi

AB ülkeleri, Kuzey Denizi’nde Dogger Bank olarak bilinen ve derinliği 15 ile 36 metre arasında değişen sığlık alana ada inşa edecek.

 

İngiliz Times gazetesinde yer alan habere göre Avrupa Birliği’nin desteklediği projenin planları Almanya, Belçika ve Hollanda’dan enerji şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından 23 Mart’ta Brüksel’de masaya yatırılacak. Proje tamamlandığında Birleşik Krallık, Almanya, Danimarka, Belçika, Norveç ve Hollanda’ya rüzgârdan elektrik enerjisi sağlanacak.

 

HEM GÜNEŞ HEM RÜZGÂR

Projede yer alan Danimarkalı devlet şirketi Energinet’ten yapılan açıklamada, “Rüzgâr ve güneş enerjisi birbirini tamamlıyor: İlkbahardan sonbahara daha fazla güneş, yılın daha soğuk ve karanlık aylarında da daha fazla rüzgâr mevcut. Dolayısıyla gelecek için sürdürülebilir ve istikrarlı bir enerji sistemi hem güneş hem de rüzgâr enerjisine büyük çapta ihtiyaç duyacak” denildi.

 

HAVAALANI BİLE OLACAK

Yapay adanın yüzölçümünün 6.5 kilometrekare olması öngörülüyor. Adada havaalanı, liman, konut ve alışveriş merkezi olacak. Hatta ağaçlar ve yapay bir göl de oluşturulacak.

www.hurriyet.com.tr

13.03.2017