LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Avrupa Birliği Çin Menşeli LED Armatürleri Geri Çağırdı

Avrupa ülkeleri Fransa ve İngiltere, Çin’de üretilen LED projektörlerin elektrik şoku riski sebebiyle Avrupa Birliği’ne geri çağırma bildirimi gönderdi.

 

BizLED’in servis ettiği habere göre; Avrupa ülkeleri Fransa ve İngiltere, Çin‘de üretilen LED projektörlerin elektrik şoku riski sebebiyle Avrupa Birliği‘ne geri çağırma bildirimi gönderdi.

 

Çinli üretici Rainbow Walker tarafından üretilen LED mini parti ışığı olarak tanıtılan projektör şiddetli elektrik çarpma tehlikesi sebebiyle İngiltere‘deki mağazalardan çıkartıldı.

 

Lambanın üzerindeki metal somun kıvılcım nedeniyle tehlike oluşturuyordu, buna ek olarak lambanın iç bölümlerine kolayca erişim sağlanabiliyordu. LED projektör, düşük voltaj direktifi ve uygulanabilir Avrupa standardı EN 62560‘ın gereksinimlerini karşılamıyordu.

 

Fransa da, Çin‘de bilinmeyen bir markanın LED projektörleri için elektrik çarpma tehlikesi sebebiyle geri çağırma bildirimi gönderdi. Bu armatürlerde topraklama kablosu uygun şekilde tutturulmamıştı, bu özensiz bağlantı yerinden ayrıldığında topraktan bağlantı kesilebilir. Su, korumasız kasanın içerisine girebiliyordu, düşük voltaj direktifi ve uygulanabilir Avrupa standardı EN 62560‘un gereksinimlerini yerine getiremiyordu. Bu yüzden, Çin menşeli LED aydınlatma ürünleri piyasadan toplatılmaya başlandı.

 

Hem Avrupa’da hem de ülkemizde tüketici de artık bilinçlenmeye başladı. Tüketici artık fiyattan önce ürünün teknik detaylarına, kalitesine ve arkasındaki markaya dikkat ediyor.

 

Umarız ülkemizde de benzer kontrol ve denetimler gerekli şekilde yapılıyordur.

www.aydinlatma.gen.tr

10.03.2017