LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LİTYUM İYON BATARYA NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

BİRÇOK AKILLI CİHAZDA KARŞIMIZA ÇIKAN LİTYUM İYON BATARYALARIN ÇALIŞMA MEKANİĞİNİ VE KULLANIM İNCELİKLERİNİ HİÇ MERAK ETTİNİZ Mİ? İŞTE CEVABI…

 

Lityum iyon pil ilk olarak Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında keşfedilmiştir. 1970’lerin ilk yıllarında, doldurulabilir örneklerini gördük. Fakat ilk ticari versiyon 1991 yılında, Sony ve Asahi Kasei tarafından satışa sunuldu.

 

Bundan önceki yaygın olarak kullanılan pil teknolojisi Nikel-Kadmiyum, tekrar tekrar şarj edilebilmesine rağmen, elektrolitin içerdiği kimyasallar yüzünden doğaya zarar veriyordu. Tabi bu durumun değişmesi ve gelecek vadeden bir teknolojinin geliştirilmesi gerekti.

 

YENİ NESİL BATARYALAR NASIL ÇALIŞIR?

Bir Lityum İyon pilinin içi temel olarak 3 bölümden oluşur. Bu kısımlar arasında da elektrolit çözelti bulunmakta: Katot (+), Anot (-) ve ayırıcı plaka.

 

İlk başta plakadan başlayalım. Bu plaka, pili ikiye ayırarak oluşabilecek kısa devreye karşı koruma görevini üstlenir. Katot, Lityum Kobalt Oksit ya da Lityum Manganez Oksit’den üretilir. İkisinin de madde ve kimyasal farklılıkları vardır. Anot ise grafit ya da karbon temelli materyalden üretilir. Pilin en dışındaki Katot tarafında Aliminyum, Anot tarafındaysa Bakır plaka bulunur. Şimdi gelin, bu sistemin cihazlara nasıl hayat verdiğine bakalım.

 

Siz bataryayı şarj ettiğinizde, elektrikle yüklenen lityum atomları, karbon katmanda toplanır. Kullanılan ürünü şarjdan çıkardıktan sonra, elektronlar katot kısma doğru hareket eder. Bu döngü gerçekleşirken elektromanyetik güç üretilir ve cihazınız hayat kazanmış olur. Kullanım süreniz bittiğinde bataryayı şarj ederken, elektronlar Anot kısma elektrik yüklü halde geri döner. Ve bu döngü böyle devam eder.

 

UFAK TÜYOLAR

Lityum iyon pillerin hafıza etkisi sorunu yoktur. Dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz. Fakat en büyük sorunlardan biri, pilin zaman içerisinde verimliliğini kaybetmesi. Tabi bunu etkileyen birkaç durum var.

 

- Sıcaklık pil ömrünüzü büyük ölçüde etkiler. 35 dereceden fazla ve 0 dereceden düşük sıcaklıklar, pil sağlığına zararlıdır.

- Lityum İyon piller, şarj edilirken ısınır. Kılıf kullanmanız, bu ısıyı atma konusunda cihazınızın sınırlarını zorlayabilir. Eğer alışılandan fazla sıcaklık hissederseniz, kullandığınız kılıfı çıkarmanız gerekebilir.

- Eğer cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız, pilinizi yarı dolu halde bırakmanız, pil ömrünüzü korumanızda yardımcı olabilir. Ayriyeten 32 derecenin altında, serin bir yerde saklamalısınız.

www.teknolojibulteni.tv

02.11.2016