LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Elektrik kesildi derdi tarih oldu

Tesla Motors’un geliştirdiği yeni depolama üniteleri Kaliforniya’ya kuruldu. 396 depolama ünitesi 80 megavatsaat elektriği bünyesinde tutup ihtiyaç olduğunda abonelere ulaştıracak.

 

Dönüm noktası

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan elektrikli Otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketinin geliştirdiği depolama pilleri güneş, rüzgâr ve benzeri yenilenebilir enerjinin kullanımı hususunda dönüm noktası olmaya hazırlanıyor. Her biri buzdolabı büyüklüğünde olan 396 lityum iyon pilin bir araya geldiği depolama ünitesi önceki gün faaliyete geçti.

 

80 megavatsaat

Söz konusu tesiste, 80 megavatsaat depolama kapasiteli 396 Tesla güç kaynağının bulunduğu ve depolama ünitelerinin 2 bin 500 eve tüm gün yeterli enerji aktarabildiği belirtildi. Elektriğin kesilmesi halinde de depolama tesisinin 4 saat boyunca 15 bin evin ihtiyacını karşılayabileceği belirtildi. Tesisin özellikle güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerjinin depolanması konusunda çığır açacağı belirtildi.

 

Depolama ünitelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlayacağı destekle, Los Angeles havzasındaki fosil yakıt kullanımının ve sera gazı salınımının azaltılacağı ve enerji güvenliğinin tesis edileceği kaydedildi.

www.milliyet.com.tr

01.02.2017