LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Güzel günler enerji ister

Vazgeçemeyeceğimiz unsurların başında enerji var. Ama kaynaklar sonsuz değil. Günlük hayatta basit önlemler alarak enerji tasarrufu yapabiliriz.

 

Tasarruf yapmak, enerji kaynaklarını dengeli kullanmak gerektiği hepimizin malumu. Ancak bağımsız araştırmalar, halkın yüzde 50`sinin gündeminde elektrik tasarrufunun olmadığını gösteriyor. Diğer yarısı ise tasarruf konusunda ne yapabileceğini tam olarak bilemiyor. Bu noktadan hareketle sürdürülebilir bir dünya ve daha iyi bir enerji geleceği için harekete geçen Enerjisa, enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını desteklemek için "Enerjini Koru" sloganıyla bir tasarruf hareketi başlattı. Öncelikle hane halkından başlayacak olan bu hareket ile ülke genelinde herkesin enerji tasarrufu yapması ve tüketim davranışlarında bir değişim sağlaması hedefleniyor. Kampanya dahilinde hareketli ve renkli bir bilgilendirme platformu olarak hazırlanan www. enerjinikoru.com internet sitesine girip minik testi yanıtlandırarak diğer kullanıcılarla enerji karşılaştırmanızı yapabilirsiniz.

TASARRUFUN PÜF NOKTALARI
 - Gün ışığından mümkün olduğu kadar çok yararlanın ve mobilyalarınızı gün ışığını engellemeyecek şekilde yerleştirin.
 - Tasarruflu ampul kullanın.
 - Duvarları açık renklere boyayarak daha çok ışık yansıması sağlamak mümkün.
 - Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanmak yüzde 50-75 arası enerji tasarrufu sağlar.
 - Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcarlar.
 - Doğru boyutta yüksek enerji sınıfı bir buzdolabı kullanın. Buzdolabı alırken ihtiyaçlarınızı düşünün; gereğinden büyük buzdolapları daha çok enerji harcar.
 - Buzdolabında soğutma bölüm sıcaklığı 4 ile 5 derece, dondurucu bölüm sıcaklığı -20 ile -18 derece arasında olmalıdır.
 - Bulaşık makinesini doldurup tam kapasite ile çalıştırmak enerji ve su tasarrufu sağlar. Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir.
 - Elektronik aletler prize takılıyken çalışmasalar bile enerji harcarlar. Aç-kapa düğmeli uzatma kablosu kullanmak, elektronik aletleri kullanmıyorken tek tuşla hepsini kapatmaya yardımcı olur.
 - Ütü en fazla elektrik enerjisi harcayan ev aleti. Ütü yaparken son parçayı ütünün fişini çekerek kendi ısısıyla ütüleyebilirsiniz.
 - Laptop kullanmayı tercih edin. Laptoplar masaüstü bilgisayarların harcadığı enerjinin üçte birini kullanırlar.
 - Bilgisayarda ekran koruyucu yerine uyku moduna alın ya da kapatın.
 - Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamaları çalışır halde bırakmayın.
 - Telefonu titreşim modunu kapalı tutup ekran ışığını kısık olarak ayarlayın.
 - Jaluzi, panjur, perde gibi gölgeleme elemanlarını etkin olarak kullanın.

www.sabah.com.tr

31.12.2016