LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Yılbaşı Işıklarında fotoğraf çekmek

Yılbaşı yaklaşırken birçok alanda kutlamalar için ışıklandırmalar yapılmaktadır. Daha önceki zamanlarda mini akkor lambalar kullanılırken, artık daha düşük enerji sarfiyatlı LED ışıkları kullanılmaktadır. Bir çok yerde onları görmek mümkün insan gözü için algılamada değişen bir durum yok. Ancak kameralara göre durum biraz farklı çünkü kameralar insan gözünden daha farklı görür.

 

LensProToGo’daki bu videoda (aşağıdaki videoda), Mike LED yılbaşı ışıklarının farklı türlerini gösteriyor. Her birinin niteliklerini, sorunlarını ve fotoğraf çekerken bu sorunlarla nasıl baş edileceğini anlatıyor.

 

Mike, videoda yılbaşı gelmeden birçok modern LED ışıklarının sorunlarını ortaya koyuyor. Film yapımcıları için hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilen bu problem, fotoğrafçılar için bu kadar kolay bir şey değil. Deklanşör hızınız (makinenin ışık alma zamanı) çok hızlıysa ışıların kapalı olduğu bir zamanı yakalayabilirsiniz ve bütün LED ışıklar kapalı görülebilir.

 

Bu tip LED dizinlerinin enerjisi puls (darbeli elektrik akımı) şeklindedir. Güç kaynağı enerjiyi açık veya kapalı şeklinde verir. Bu aynı zamanda ışıkların enerji varken yüksek ışık, enerji yokken ışık vermez durumunda olmasını sağlar. Bazı durumlarda ışık verme süresi vermiyor süresinden daha uzun olabilir.

 

Hızlı açma ve kapatma darbeleri insan gözü ve beyninin algımasından daha hızlıdır. Saniyede 25 defadan fazla tekrarlanan bu durumu gözlerimiz algılamaz ve biz ışık sürekli yanıyor görürüz. Ancak kameralar yukarıdaki videoda gösterildiği gibi özellikle de daha hızlı deklanşör hızlarında ışıkları kendi açma kapatma döngülerinde kolayca yakalayabilir.

 

Şüphesiz, bu şekilde çalışmayan tam dalga veya doğru akımla çalışan LED’ler olarak adlandırılan LED’ler vardır. Bunlar aslında LED’e giden elektrik biçimini değiştirir. Tipik olarak bu ürünlerde LED dizinine 2 yerine 3 kablo gitmektedir.

 

Aslında bu biraz flaş ışığı ve stroboskopik olayına benzer. Flaş lambaları her zaman azami güçle ışığı gönderir. Pozlamayı azlatmak isterseniz bu flaş ışığının süresini azaltır, bu durumda fotoğrafta yılbaşı ışıklarının parlaklığının azalmasını sağlar.

 

Yılbaşı LED’lerindeki olan fark, gözlerimizin sabit aydınlatma olarak algıladıklarını sağlamak için bu darbeli ışık verme durumu süreklilik halindedir.

 

Tam dalga LED’leriyle, bunları geçmişteki akkor şerit ışıkları gibi fotoğraflayabilirsiniz. Fakat kameranızla standart ucuz yarım dalga darbeli çalışan LED’leri dev fotoğraflanabilir, yalnızca daha yavaş deklanşör hızlarında çekim yapmanız yeterlidir. Bu kadar basit.

www.ledportali.com

15.12.2016