LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Artık Telefonları Salladığımızda Bile Şarjı Dolabilecek

Yeni bulunan bir teknolojiyle hareket enerjisisyle elektrik üreten bir buluş gerçekleştirildi. Telefonları şarj etmek için etrafta priz sormaya artık gerek kalmayacak. Yeni bir buluşla nanogenerator adı verilen film kağıdından yapılmış bir ürünle artık sadece yürüyerek bile elektrik üreterek karşılayabilirsiniz. Nanogenerator LCD dokunmatik ekranda denendi ve bu ürünün LCD ekranı çalıştırdığı söylendi.

 

Yeni bulunan bir teknolojiyle hareket enerjisisyle elektrik üreten bir buluş gerçekleştirildi. Telefonları şarj etmek için etrafta priz sormaya artık gerek kalmayacak.

 

Yeni bir buluşla nanogenerator adı verilen film kağıdından yapılmış bir ürünle artık sadece yürüyerek bile elektrik üreterek karşılayabilirsiniz. Nanogenerator LCD dokunmatik ekranda denendi ve bu ürünün LCD ekranı çalıştırdığı söylendi. Ardında 20 tane led ışığı bulunan bir lambada denenen nanogenerator, led lambayıde çalıştırma konusunda hiç bir sorun yaşamadı. Hatta led lamba çalıştırılırken ortamda pil bile yoktu. Doğrudan ürettiği elektrikle çalıştırıldı.

 

Nanogenerator denilen teknoloji film kağıdı şeklinde ve katlanabiliyor. Bu sebeple kısa zaman içinde bu sistemin telefonlara da uygulanabileceği söyleniyor. Akıllı telefonların en iyisi bile aktif kullanımda 10 saatlik pil ömrünü geçemiyorlar. Bu problemi çözmek için herkes yanında powerbank yada şarj aleti taşıyor ve gittiği yerlerde takıyor. Ama bu sistemle her şey çok farklı olacak. Hareketten üretilen enerjiden dolayı, telefonu sallamak bile şarj olmasına imkan tanıyacak. Veya yürürken ki kinetik enerji elektriğe dönüşecek ve yürüdüğümüz zamanlar telefon şarj olacak.

 

Şuan hala deneme aşamasında olan nanogenerator, kısa zaman içinde hayatın içinde yerini alması bekleniyor.

www.habersoy.com / teknoloji

16.12.2016