LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips Aydınlatma’ya göre Akıllı Şehirler düşündüğünüzden daha da yakın

Küresel aydınlatma lideri Philips Aydınlatma, 2030’da kentsel yaşamın neye benzeyebileceğinin gizli bir önizlemesini geleceğe bakan bir sanal gerçeklik deneyimiyle paylaştı. Philips Aydınlatma Akıllı Şehirler Expo kongresinde, bağlantılı aydınlatmanın on yıl içinde yaşayabileceği düşünülen akıllı şehirlerin altyapısının oluşmasında kilit bir rol oynayacağının bir resmini sundu.

 

Hızla büyüyen kentsel nüfusun 2030 yılında dünya nüfusunun %60 oranında olacağı tahmin edilmektedir.* Philips aydınlatma gelecekte şehirlerdeki insan odaklı aydınlatma ve internetin nesneleri (IoT) hizmetlerinin büyümesine yardımcı oluyor. 2030 da Akıllı Şehir yaşamının ilk evresinde; bağlantılı LED aydınlatmalarının sağladığı şey, yaşam kalitesini yükseltme, gün be gün değişen deneyimler ve hizmetler, giderek gelişen sürdürülebilir global şehirlerdir. Bu deneyimin 2030 yılında 70 milyar ışık noktasına ulaşacağı tahmin edilmektedir.**

 

Kamusal aydınlatma İnsanların yaşadığı, oyun oynadığı, seyahat ettiği, dolaştığı her yerde olabilir. Birincil işlevi, kamu güvenliğini arttırmak ve kentsel peyzaj görünümünü geliştirmek için verimli kaliteli ışığı sağlamaktır. Bununla birlikte gelecekte bir şehrin aydınlatma altyapısı, veri toplama, çöp kutularından özel araçlara kadar milyonlarca cihaza bağlantılı bir hizmet sunma kapasitesine sahip şehir çapında yaygın bir ağın parçası olmak için muazzam bir potansiyel sunacaktır. Bu akıllı şehir hizmetlerinin, vatandaşların ve şehir yöneticilerinin hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Philips Lighting’in 2030 kentine bakışı, gelecekteki aydınlatma teknolojisinin daha sürdürülebilir, daha iyi bağlantılı ve daha keyifli şehirler sunabildiğini gösteren dört senaryoyu araştırıyor.

 

1. Bağlantılı sokaklar

Bağlantılı LED sokak lambaları yüksek enerji verimli, kaliteli ışık sağlar, ancak aynı zamanda yollar üzerinde sensör düğümleri bulundurur. 2030 yılında bağlantılı sokak lambaları ve cihazlar arasında milyonlarca veri akışı olabilir. Bağlantılı aydınlatma altyapısı, verileri toplar ve dağıtır; ışık, trafik, hava kalitesi, kamu güvenliği, park ve diğer konuma dayalı hizmetler gibi en gelişmiş iletişim teknolojilerini kullanan şehir hizmetlerini geliştirir. Özerk araçlar, yolları ve kaldırımları tarayan sokak lambalarındaki sensörlerle iletişim kurarak güvenli bir şekilde yollarda gezinir ve araçlarda yerleşik sensörleri artırmak için konum bilgisini aktararak bir referans çerçevesi oluşturur.

 

2. Etkileşimli Kamusal Alanlar

Yer darlığı, şehirlerin kamusal alanlarının yer altına yayılmasına zorlayacaktır. Doğal gün ışığını taklit eden aydınlatmalar kesintisiz bir geçişle insanların rahat etmesini mümkün kılar. Dijital aydınlatma sistemi, eşyaların dolaştırmasına ve nakletmesine yardımcı olmak için drona’lere konumsal verileri gönderirken, ışık duvarları sanatı sergilemekte ve vatandaşların etkileşimini ve yaratıcılığını teşvik etmektedir.

 

3. Sürdürülebilir Şehir Tarımı

Kentin altında ve kullanılmayan alanlarda, az miktar su ile ve böcek ilacı içermeyen kent çiftlikleri, bitki ve sebzeleri sürdürülebilir şekilde büyütebilir. Bu şekilde çiftlik ile sofra arasındaki mesafeyi azaltabilir, gıda güvenliğini arttırabilen kaynaklar yaratılabilir ve kıymetli doğal kaynakları koruyabilir.

 

4. Daha Kişiselleştirilmiş Yaşam

2030’un evinde aydınlatma, kapı zilinizden televizyona ve müziğinize kadar her şeyle senkronize edebilecek ve bireysel tercihlere göre çok iyi ayarlanacaktır. Bu sitem ihtiyaçlarınızı önceden karşılayacak ve refahınızı tamamlayacak, sizi enerjilendirecek, rahatlayacak ve sizi güvende tutacaktır.

 

Philips Aydınlatma Govermenet Business Yöneticisi Jeff Cassis, şu açıklamada bulundu:

 

“Sürdürülebilir kentsel büyüme, kentleri günlük hayat için daha yaşanabilir ve keyifli hale getirirken, artan kaynak, mekan ve güvenlik taleplerini dengelemelidir. Şehir yöneticileri hangi değişikliklerin şehirleri için en önemli önceliğini yalnızca maliyet, fizibilite ve zamanlama endişeleri ile değil, aynı zamanda mevcut vatandaşların ihtiyaçlarını ve vatandaşların isteklerini dinleyerek de değerlendirebilmelidir.

 

Akıllı şehirlerin geleceği birçok parçanın toplamıdır ve başarı, büyük ve küçük şirketler, hükümetler, akademi ve her şeyden önce vatandaşlar arasında işbirliği gerektirir. Bu nedenle, bugün vatandaşları ve şehir yöneticilerini konuşmamıza katılmaya ve geleceği birlikte keşfetmeye çağırıyoruz. Gelecek şimdi başlıyor.”

 

* Birleşmiş Milletler - Ekonomik ve Sosyal İşler Bölümü, ‘Dünya Kentleşme Beklentileri’, 2014

** BM Nüfus ve şehirleşme rakamlarından yola çıkılarak hesaplanılan Philips Aydınlatma tahmini

www.ledportali.com

08.12.2016