LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Sanat ve ışığın buluştuğu sergi; ‘gündüz, ışık, gece’

Doğal ışığın farkında mıyız? Günlük yaşamımızın uzun bir zaman diliminde maalesef farkında olamıyoruz. İş hayatının koşturmacası, trafiğin keşmekeşi muhtemelen gündüzleri en çok fark ettiğimiz ışık; ofislerimizin yapay ışıkları ve trafik ışıkları. Ya gün ışığının olmadığı gece vakitlerinde ışıkla olan bağımız nasıl? Bana göre geceleri yapay ışığın sarmalı içinde şehir yaşamında gecenin bile farkında değiliz. Hayatımızın çok büyük bir zaman dilimini yapay ışıklarla yaşıyoruz, belki biz bu durumu kanıksadık ve yapay ışık hayatımızın bir parçası haline geldi.

 

Hafta sonu ziyaret etme fırsatı bulduğum İstanbul Modern’de sergilenen ‘Gündüz, ışık, gece’ sergisi tam bu noktalara dikkat çekiyor. Farklı zamanlarda hava şartlarına göre değiştirilen ışık enstelasyonları insana doğal ışığı yapay ışıkla yaşama fırsatı veriyor. Örneğin serginin girişinde bulunan eserde gün batımındaki bütün renkleri gördüğümü söyleyebilirim. Yine eserlerdeki ışık yansımaları ve seviyeleri doğal ışıkta bulunan renk ve atmosferi sunuyor sergiyi gezen ziyaretçilere.

 

Işığın çok yakın dostu cam da unutulmamış, farklı eserlerde kullanılarak doğal malzeme cam ve ışık birlikteliğinin nasıl yakıştığını gözlemliyor ziyaretçiler. Işığı yansıtmayarak, ışıkla en yüksek kontrastı yaratan siyah kullanılmış mekanda ve bazı uygulamalarda. Aynı zamanda burada siyah, asaleti temsil ettiği gibi gecenin olmazsa olmazı karanlığı da ifade ediyordu.

 

Sergi küratörü Ulrika Brandi sergi hakkında şunları ifade ediyor:

 

“Doğanın ışığı bizim günlerimize gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder. Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim? Doğal ışığı taklit etmekten değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.”

 

Sanatseverlerin, aydınlatma sektörü paydaşlarının ve özellikle aydınlatma tasarımı yapan arkadaşlarımın bu sergiyi gezmelerini öneriyoruz. Sergi 22 Ocak 2017 tarihine kadar İstanbul Modern’de ziyaretçilere açık olacak.

www.ledportali.com

28.11.2016