LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Aydınlatmalar otomasyona bağlandığında

Bundan 5 yıl kadar önce ‘global olarak üretilen elektriğin %20 aydınlatma için kullanılıyor’ önermesini kullanıyorduk. Günümüzde bu oran, LED ışık kaynaklarının da kullanımının artmasıyla %15 civarlarında telaffuz ediliyor. Aydınlatma konforunu azaltmadan kullanılan enerji miktarını azaltmak için, enerji verimli yapay ışık kaynaklarının -özellikle LED- kullanımının yanında otomasyon sistemleri de desteklenmektedir. LED ışık kaynakları teknik yapıları gereği otomasyon sistemleri ile tam bir uyum içinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu aydınlatma sistemleri için otomasyon kaçınılmazdır. Diğer taraftan modern aydınlatma sistemleri açma kapatma özelliklerinden daha fazlasına sahip olmalıdır.

 

LED ışık kaynakları, açma kapatmanın ötesinde DIM edilerek (DIM: ışık seviyelerinin azaltılıp çoğaltılması) Aydınlatma elektroniği ihtiva eden modern aydınlatma elemanları başarılı bir şekilde DIM edilerek hem konforumuzu hem de tasarrufumuzu arttırmaktadır.

 

Aydınlatma kontrolü ile yapılabilen temel uygulamalar:

 

·         İhtiyacımıza göre ışıkları açar kapatır, DIM özellikleri ile ihtiyacımız ışık seviyelerini ayarlayabiliriz. Bu önemli ölçüde enerji verimliliği sağlar.

·         Varlık sensörleri ve hareket algılayıcı sensörlerle aydınlatma elemanlarını mekanda insanların olduğu zamanlarda otomatik açıp kapanmasını sağlayabiliriz. Örneğin akşam mesai bitiminde son  çıkan kişiden sonra ışıklar otomatik kapatılır. Aydınlatma elemanlarını açık bırakmak gibi bir sorunu ortadan kaldırabiliriz. Ofisler için kullanılan bu özellik okul, kamu alanları vb. mekanlarda da kullanılır.

·         Zamana bağlı olarak ışık kaynaklarını kontrol edebiliriz; örneğin dış aydınlatmalarımızı gerek bireysel gerekse merkezi bir otomasyon sistemi ile kontrol edebiliriz. Üstelik yeni teknolojilerle kısa uzun gün döngülerini kontrol sistemine adapte edebiliriz.

·         Işık sensörleri, hareket algılayıcılar, varlık sensörleri ve zamana bağlı kontrol sistemleri uygun kombinasyonlarla birlikte kullanılabilir. Bir fabrikanın, bir sitenin dış aydınlatmaları akşam gün batımında %50 seviyede çalıştırılırken hareket algılandığında ilgili bölümdeki aydınlatma araçları yüksek sevilerde aydınlatmaya planlanabilir. Bu daha fazla enerji verimliliği için güzel bir uygulamadır.

·         Gelişmiş aydınlatma otomasyon sistemleri kullanılabilir. Bu sayede farklı durum ve ihtiyaçlara göre aydınlatma grupları, aydınlatma sahneleri ve aydınlatma senaryoları uygulamak mümkün olur.

·         Bina otomasyonu, akıllı ev sistemleri vb. mevcut farklı otomasyon sistemlerine aydınlatma sistemi entegre edilerek sitem genişletilebilir. Evinizde kimse yok örneğin tatildesiniz, alarm sisteminiz aydınlatmalarınızı belirlenen bir kurgu ile çalıştırarak evde yaşam var izlenimi yaratabilir, böyle bir uygulama ile hırsızlığa karşı caydırıcı bir durum oluşturabilirsiniz.

·         Doğal ışığın kullanılması aydınlatmanın / aydınlatma tasarımının bir parçasıdır. Pencerelerden gelen doğal güneş ışığını seviyesi yine otomasyon sistemi ile kontrol edilebilir. Yaşadığımız mekanlara güneş ışığının kontrollü bir biçimde alınması yaşam konforumuzu arttırır.

·         Bu uygulamaların birçoğunda kontrolü kolaylaştırmak için uzaktan kumanda sistemleri, akıllı telefon ve tablet uygulamaları kullanmak mümkün. Işık anahtarının kontrol sisteminin yanına gitmeden her türlü kontrolü kolayca yapabilirsiniz.

·         Tanıtım sektörü için ana fikri öne çıkaran renkli ve hareketli aydınlatmalar yaparak bireylerin ilgilerini çekerek daha fazla kişiye ulaşmayı sağlayabiliriz ve böylelikle daha fazla ekonomik değer yaratılabilir.

 

Bütün bu anlatımlardan çıkan sonuç aydınlatma kontrolü / otomasyonu öncelikle enerji verimliliğini destekleyerek tasarruf etmemizi sağlıyor. Ekonomik fayda ile birlikte fosil yakıtlardan enerji üretiminde açığa çıkan CO2 salınımına azaltarak sürdürülebilir çevre için önemli katkıda bulunuyoruz. Diğer taraftan yaşadığımız mekanlarda konforumuzu da arttırmış oluyoruz.

www.ledportali.com

14.11.2016