LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Güneş Enerji Panelleri ile Osb Kendi Elektriğini Üretiyor

Tokat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü kendi elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını güneş enerjisinden karşılarken, OSB`ye de yaklaşık yüzde 3 oranda elektrik veriyor.

 

Tokat Organize Sanayi Bölgesinde OKA desteği ile yaklaşık 3 bin metrekare alanda kurulan 250 KW`lık güneş enerjisi sistemi ile örnek oluyor. Tokat OSB Müdürü Oğuz Keleş, Organize Sanayi Bölgelerinde kendi enerjisini üreten, kendi enerji ihtiyacını karşılayan ilk projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Bin adet güneş enerjisi panelinin kurulu olduğu sistemin yaklaşık 1 milyon TL`ye mal olduğunu ifade eden Keleş, "Bunun 650 bin TL`sini Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından finanse ettik. Öz kaynağımızdan bir 350 bin TL`lik harcama gerçekleşti ve şuan biz bunu ayda yaklaşık 20 bin TL kazanımla ortalama 1,5 yılda amorti etmiş olacağız. Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye`de OSB olarak ilk olduğumuzu düşünüyoruz. OSB`ler kendi elektrik enerjisi tüketimini bu şekilde yenilenebilir ve yeşil enerjiden karşılaması hem ülke ekonomisine hem de bulunduğu ilin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Şuan enerji ihtiyacımızın yüzde 3`ünü, ama öz tüketimimizde bizim kendi enerji giderimizin, aydınlatma giderimizin, pompalama giderimizin tamamını karşılamakta" dedi.

 

Tokat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel, sanayi parseli olmayan bir alanda faaliyet gösteren güneş enerji sisteminin yeşil kuşaklara kurulabileceğini kaydetti. OSB`de enerjilerin bir kısmının geri kazanılmasının OSB`deki enerji maliyetlerini hafifletmekte olduğunu ifade eden, "OSB`deki güneş enerjisi diğer OSB`lere model niteliği taşımaktadır. Sanayi parseli olmayan bir alanda faaliyet gösteren santral bir model teşkil etmektedir" diye konuştu. TOKAT

www.haberler.com

07.11.2016