LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Enerjide gözler yeni başkanda

ABD’nin köklü düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi’nin Küresel Enerji Merkezi Kurucu Direktörü Richard Morningstar, yarın yapılacak ABD Başkanlık seçimlerini kimin kazanacağının Ortadoğu enerji politikaları açısından da önemli olacağını vurguladı.

 

KAYA gazı devriminin ardından Ortadoğu petrollerine olan bağımlılığı azalan ABD’nin, bölgeye ilgisini kaybettiğine yönelik bazı yorumlara karşılık Amerikalı emekli büyükelçi Richard Morningstar, “Avrupa’daki ülkeler, Türkiye ve çok önemsediğimiz diğer başka ülkelerin, enerji konusunda kendilerini güvende hissetmeleri çok önemli. Bazı ülkelerle her zaman güçlü ilişkilerimiz olacak ve daha az çatışmanın olduğu bir bölge oluşturulmasına yardımcı olmak istiyoruz. ABD’nin bir yere gideceğini düşünmüyorum. Tabii seçimlerin etkisini de göreceğiz” yorumunu yaptı.

 

SEÇİMLER VE ENERJİ

Kritik ABD seçimlerine kısa bir süre kala Amerikalı emekli büyükelçi Richard Morningstar’la görüştük. Morningstar, Başkan Obama’nın Avrasya Enerji Özel Temsilcisiydi. Daha önce de Başkan Bill Clinton’ın Hazar Havzası enerji diplomasisi konusunda özel danışmanı. Şimdi ise Atlantik Konseyi’nin ‘Küresel Enerji Merkezi’ni yönetiyor. Aynı zamanda başkan adayı Hillary Clinton’a da yakın isimlerden. Hem ekonomik, hem siyasi açıdan ABD’nin bölgeye olan ilgisinin azaldığına yönelik yorumları hatırlattığımız Morningstar, “ABD’nin bir yere gideceğini düşünmüyorum.

 

Tabii seçimlerin de nasıl bir etkisi olacağını göreceğiz. Ben Hillary Clinton’ın kazanmasının olası olduğunu düşünüyorum. Onun da Avrupa, Türkiye’yi de kapsayacak şekilde bu bölge ve Hazar’ın enerji güvenliğini çok önemsediğini biliyorum. Aynı zamanda natif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve daha yeşil bir ekonomiye geçişi de önemsiyor. Tüm bunlar bizim de bir parçası olmamızı gerektiren küresel işbirliği istiyor” diyor.

 

ABD’nin gaz konusunda hemen hemen bağımsız hale geldiğini ama halen oldukça fazla miktarda petrol ithal ettiğini vurgulayan Morningstar, “Müttefiklerimizin enerji ihtiyaçlarını unutacağımız anlamına gelmiyor. Tam tersine artık gaz ihraç edebiliyor oluşumuz ve bu miktarın da artacak olması, dünyadaki konumumuzu destekliyor. Dost ve müttefiklerimizin enerji güvenliğini arttıracak natif bir gaz kaynağı olabilir” şeklinde konuşuyor. (Merve ERDİL)

www.hurriyet.com.tr

07.11.2016