LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Akıllı şehirlerin ihtiyacı “Akıllı Aydınlatmalar”

Günümüzde modern şehirleri yönetmek ciddi zorluklar içeriyor ve yerel yönetimler bununla başa çıkmak için büyük çaba harcıyorlar. Şehir yöneticileri, güvenlik ve konfor başta olmak üzere bütçelerini de dikkate alarak hemşehrilerine fırsatlar ve kolaylıklar sunan hizmetler sağlamakla görevli. Şehirler barındırdıkları insanlar ve şirketler için diğer şehirler ile rekabet etmeli ve cazibeli olmalı.

 

Akıllı şehirler tanımı, genellikle yenilikçi teknolojileri kullanan ve teknoloji ile hizmetlerini geliştiren kentler için kullanılır: Şehir sakinleri için arttırılmış konfor ve emniyet için, düşük işletme ve enerji maliyetleri, azaltılmış trafik, otopark seçeneklerinin arttırılması, gelişmiş güvenlik kamera ve sensör sistemleri temel konularıdır. Akıllı sensör sitemleri ile daha fazla bilgi toplama, toplanan bilginin işlenmesi yeni teknolojiler ile daha ekonomik ve kolay hale gelmiştir. Gelişmiş bina yönetim sistemleri, yenilikçi akıllı sokak aydınlatma kontrol sistemleri ile hizmet kalitesi ve konfor artarken enerji ihtiyacı da azalmaktadır.

 

Birçok yüksek teknoloji şirketi, özel sensörler, iletişim ağları ve yazılımları ile akıllı şehirler için yenilikçi çözümleri sunmaktadırlar. Akılı şehir kavramında kent için yaygın bir network ağına ihtiyaç vardır, bunun için ya yeni bir sistem kurulmalı veya mevcut şebeke varsa geliştirme ihtiyacı ortaya çıkar.  Diğer bir çözüm, 20 - 40 metre aralıklarla şehir geneline yayılmış aydınlatma direkleri böyle bir haberleşme şebekesi için ideal ve ekonomik bir çözümdür. Akıllı aydınlatmalar kontrol sistemleri ile bakım maliyetlerini azaltılması ve enerji verimliliğinin yanı sıra, her türlü akıllı şehir hizmetleri için gerekli sistemlerin haberleşme ihtiyacının karşılar.

 

Uygulamaların yapıldığı akıllı şehirlerin birçoğunda bu sebeple LED aydınlatmalar “akıllı şehir” kavramının içinde tutuluyor. Geleneksel sodyum lambalar, plazma lambalar yerine modern LED aydınlatmalar kullanılıyor. Batıdaki birçok şehirde sokak aydınlatmalarının enerji maliyeti, toplam yerel yönetimlerin enerji maliyetinin ortalama %35 i civarında olduğu bilinmekte. LED aydınlatma uygulaması ile yerel yönetimlerin enerji maliyetleri önemli miktarda azaltılıyor. Sonuçta, Akıllı LED aydınlatmalar sisteme sundukları avantajlar ve tasarrufla aydınlatmanın ötesinde işlevleri ile de “Akıllı Şehirler” kavramının içinde olmak durumunda.

 

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazıdaki şu güzel önermeyi sizlerle paylaşmak istiyorum; ”Akıllı aydınlatmalar, akıllı şehirlerin sinir sitemini oluşturuyor.”

www.ledportali.com

17.10.2016