LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips’ten dünyanın en enerji tasarruflu lambası: Dubai Lamp

Dubai Belediyesi ve Philips Aydınlatma, BAE Başbakanı, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum’un himayesinde, dünyanın en yüksek enerji tasarruflu lambası Dubai Lamp’in* lansmanını WETEX Fuarı’nda yaptı.

 

Dubai Lamp İnisiyatifi, Philips Aydınlatma ve Dubai Belediyesi arasında kurulan, watt başına 200 lümenlik, geniş renk ve şekil yelpazesine sahip ilk LED lambasının geliştirilmesiyle sonuçlanan benzersiz bir araştırma ortaklığının ürünü. Bu inisiyatif, Dubai’nin dünyanın en sürdürülebilir şehri olma taahhüdünün de altını çiziyor.

 

Geleneksel lambalar yerine Dubai Lamp’ı kullanan ev ve iş yerleri aydınlatmaya harcanan enerjiden %90 oranında tasarruf sağlayabiliyor. Dubai Lamp ışık ve enerji verimliliğini yeni seviyelere taşımanın yanı sıra, aynı zamanda geleneksel lambalara kıyasla ortalama 15 kat daha uzun ömürlü olma özelliğiyle son derece de dayanıklı.

 

Dubai’nin her yerinde yıl sonundan önce tüketicilerle buluşacak olan lamba, soğuk gün ışığı ve sıcak beyaz renk seçeneklerindeki dört versiyonuyla Dubai’de evlerde kullanılan geleneksel aydınlatmaların %80’inin yerini alabilme potansiyeline sahip. Dubai Belediyesi ve Philips Aydınlatma, 2017’de şehir genelinde konut ve iş yerlerinde kullanım için iki milyon Dubai Lamp tedarik etmeye hazırlanıyor. Bu rakamın 2021 yılında 10 milyona çıkabileceği öngörülüyor.

 

Lansman toplantısında konuşan Dubai Belediye Başkanı ve Mühendis Hüseyin Nasir Lutah: “Ekselansları Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden ve böylece ulusal ekonomiye büyük katkı ve gelecek nesillere büyük faydalar sağlayan bu tür çevre dostu girişimleri her zaman desteklemiştir. Dubai’nin dünyaya örnek olarak gerçekleştirdiği bu tür eşsiz başarılar, temiz enerji sektörü için büyük umut vaat ediyor.” dedi.

 

Dubai Lamp İnisiyatifi’nin, enerji tasarrufu ve karbon emisyonunu azaltma ihtiyacı konusunda toplumda farkındalık yaratmayı amaçladığını belirten Lutah, “Bu inisiyatif, 2030 yılına kadar enerji tüketiminde %30’luk bir tasarruf sağlamayı hedefleyen Dubai Entegre Enerji Stratejisi’ni ve 2021 yılına kadar karbon emisyonunun %16 oranında azaltılmasını öngören Dubai Karbon Azaltma Stratejisi’ni destekleyici nitelikte.” diye ekledi.

 

Philips Aydınlatma CEO’su Eric Rondolat; “Dubai Belediyesi ile kurmuş olduğumuz bu hedef ve sonuç odaklı ortaklık, kamu-özel işbirliğinin ciddi bir konu olan iklim değişikliğiyle mücadele ederken aynı zamanda hem müşteriler hem de profesyonel piyasalar için pratik ve uygun maliyetli bir yenilik getirebileceğinin en iyi göstergesidir. Geçtiğimiz üç yıl boyunca, belediye binalarında enerji tasarruflu LED aydınlatmaya geçiş için Belediye ile işbirliği yaptık. Bu inisiyatif, Dubai’de enerji tasarrufu ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında yeni bir kıstas oluşturma çabalarımızın doğal bir parçası.” şeklinde konuştu.

 

*Dubai Lamp, piyasadaki, şebeke gerilimi ile çalışan en yüksek enerji tasarruflu LED retrofit lambadır. Watt başına 200 lümene LED çipi düzeyinde ve laboratuvarlarda rastlansa da, Dubai Lamp’ın ticari olarak üretilen, şebeke geriliminde watt başına 200 lümen ışık veren ilk LED retrofit lamba olduğu düşünülüyor.

 

Dubai Lamp’in sekiz farklı çeşidi bulunuyor:

25W klasik lamba yerine 1W mum lamba (soğuk gün ışığı ve sıcak beyaz renk seçenekleriyle)

40W klasik lamba yerine 2W lamba (soğuk gün ışığı ve sıcak beyaz renk seçenekleriyle)

60W klasik lamba yerine 3W lamba (soğuk gün ışığı ve sıcak beyaz renk seçenekleriyle)

50W halojen spot yerine 3W MR16 spot (soğuk gün ışığı ve sıcak beyaz renk seçenekleriyle)

Lambanın ömrü 15 yıldır (yıllık 1.000 saat kullanım üzerinden hesaplanarak)

Lambalar, şehir gerilimine göre tasarlanmıştır (Dubai için: 220V-240V)

www.ledportali.com

06.10.2016