LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Kartal Belediyesi, güneş ve rüzgâr enerjisiyle parkları aydınlatıyor

Kartal Belediyesi, ilçede bulunan parklarda temiz enerji kullanmak ve aydınlatma masraflarından tasarruf sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Parklarda Enerji Tasarrufu ve Temiz Enerji (Güneş Enerjisi) ve Rüzgâr Enerjisi Projesi” ile Kartal’ın parklarını aydınlatmaya devam ediyor.

 

Kartal Belediyesi, bu çalışmalar kapsamında daha önce kurulan ‘Solar Aydınlatma Sistemleri’ne ek olarak Soğanlık Yeni Mahalle’de bulunan Mustafa Karaoğlu Parkı’na yaz-kış daha yüksek verim alabilmek amacı ile dikey rüzgâr türbini ekledi. Türbin, kışın güneşlenme süresi düşen İstanbul için var olan sistemleri daha verimli hale getiriyor.

 

AFET DURUMUNDA DEPOLADIĞI ENERJİYİ KULLANIYOR

Kurulu Türbinin yol alma hızı 2m/s, devreye girme rüzgâr hızı 2,5m/s ve 45 m/s rüzgâr hızına kadar verim alınabilmektedir. Düşük desibelli ve düşük titreşimli dikey türbin türbülanstan etkilenmemektedir. Bu hibrit sistem ile üretilen enerji 12 V 100 AH Jel batarya tarafından depolanmaktadır. Depolanan bu enerji düşük güçte çalışıp UV radyasyonu olmayan LED armatürlerle aydınlatma sağlanılmaktadır. Kurulu sistem Off-grid olduğu için şebekeden bağımsız çalışmaktadır yani olası bir arızada veya afet durumunda enerji verilememesi halinde sistem güneş ve rüzgâr enerjisinden depoladığı enerjiyi kullanmaya devam edecektir. İstanbul (DHA)

www.hurriyet.com.tr

13.10.2016