LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Aydınlatmada Led Teknolojisinin Kullanımı

Led aydınlatma teknolojileri iç aydınlatma ve bahçe aydınlatma ürünlerinde giderek yaygınlaşmaktadır.

 

Evlerde geleneksel akkor lambaların tercih edilmesinden yavaş yavaş vaz geçilmektedir. Maalesef günümüzde halen mevcut geleneksel akkor lambaların kullanımı yadsınamayacak kadar fazladır, bunun nedeni ürünlerin dönüşümünün tamamlanmamış olmasıdır. Led teknolojisi kullanılabilirlik açısından kolaylıklar sağlaması avize, aplik, aydınlatma direkleri, çim aydınlatma gibi ürünler için vazgeçilmez hale gelmiştir. Led teknolojisi sayesinde yaşadığınız ortamın sadece ışık şiddetini değil ışık rengini de değiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Oturma odanızı ruh halinize göre istediğiniz zaman ışık rengini belirleyebilirsiniz.

 

Led lambaların tercih edilmesinde en önemli unsurlardan biriside led lambaların uzun ömürlü olmalarıdır. Akkor lambaların mevcut teknolojilerinden dolayı ömürleri kısadır. Led lamba tercih etmeniz uzun vadede bakım onarım masraflarını da azaltmaktadır.

 

İlk çıktığı zamanlarda üretici sayısının azlığından dolayı led ürünler tercih edilmesi yüksek maliyetler gerektiriyordu. Günümüzde imalatçı sayılarının artması sektörün rekabetini arttırdı ve led ürünleri tercih etmekte fiyat kriteri önemini yitirmek üzeredir.

 

Led bahçe aydınlatma ürünleri ve iç aydınlatma çeşitleri imalatı ülkemizde artmaya başlamıştır. Dış aydınlatmanın ülkemizde aydınlatma giderlerine ayrılan payın %2 gibi yüksek bir değere tekabül etmektedir. Ülkemizin enerji politikaları arasında dış aydınlatma direklerinin armatürlerinin led teknolojisi ile değiştirmek vardır. Çalışmalar Enerji bakanlığı ile Belediyeler arasında hızlandırılmıştır.

 

Led aydınlatma direkleri tercih edilmesi günümüzde enerji üretiminde artan maliyetlerden dolayı önemini arttırmıştır. Otoyol ışıklandırmalarında akılı şehir teknolojileri kullanılmaya başlanmış, led armatürler tek merkezden kontrol edilmektedir. Bahçe aydınlatma ürünleri tercih edilirken tek merkezden kontrol edilebilen, istenildiği zaman ışık şiddetinin ayarlanabildiği sistemler tercih edilmeye başlanmıştır. Led dış aydınlatma armatürleri tercih ederken ürünlerin IP koruma sınıflarına özellikle dikkat edilmektedir. Bahçenizde ürünü kullanacağınız yere göre koruma sınıfları değişmededir, satıcı firmaya aldığınız ürünü kullanacağınız yeri bildirirseniz size gerekli olan koruma sınıfını bildireceklerdir.

www.yenihaberden.com

11.08.2016