LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde deprem parkları denetlendi.

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde Kağıthane`de bulunan deprem parklarının denetimi yapıldı. Parkların içerisine yapılan ilk yardım depolarının güneş ve rüzgar enerjisi kullanımından elde edilen elektrik ile maliyetlerini 2 yıl içerisinde karşıladığı kaydedildi.

 

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve vatandaşlara olası bir depremde toplanma alanlarını tanıtmak amacıyla Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, deprem parklarının tanıtım ve denetimini yaptı. Başkan Kılıç, ilçede olabilecek herhangi bir afete karşı alınan tedbirleri Çağlayan Mahallesi`ndeki Seçkinler Parkı`nda anlattı. Kılıç, her mahallenin başında vatandaşların toplanacağı yerleri belirten tabelaların olduğunu söyledi.

 

Deprem parklarının aydınlatmalarının elektrik ihtiyacı ise tamamen güneş ve rüzgar enerjisiyle sağlanıyor. Parkların içerisindeki ilk yardım depolarının kurulmalarının üzerinden 2 yıl geçmesiyle birlikte maliyetleri de üretilen enerjiler sayesinde karşılandı. İlk yardım depoları içerisinde; medikal malzemeler, ilaçlar, telsizler, yedek jeneratörler ve temel yaşam ihtiyaçları bulunuyor. İlçede 6 adet ilk yardım deposu bulunurken sayılarının arttırılması hedefleniyor.

 

"Maliyetlerini karşılamış olduk"

Seçkinler Parkı`nın olası bir depremde vatandaşların toplanma alanı olarak belirlendiğini dile getiren Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Parkın üzerinde bulunan güneş ve rüzgar enerji sistemleriyle enerji üretiyoruz. Parkımızın enerji ihtiyaçlarını bunlarla karşılıyoruz. İki yıla yakın bir süre oldu ve maliyetlerini karşılamış olduk. Burada ürettiğimiz enerji deprem anında herhangi bir elektrik şebekesinde kesinti olduğunda kullanılabilen bir enerjidir. İlk anda ihtiyacımız olan birçok şeyi bu deprem depolama alanlarında barındırıyoruz. 48 tane deprem toplanma alanımız var. Her sokağın başında o sokağın nerede toplanacağına dair tabelalarımız var. 1999 depreminde çürük olan binalardaki hasarları gördük, onun için çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın da katılmasını bekliyoruz" dedi.

www.timeturk.com

17.08.2016