LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Nostaljik fenerler modernize ediliyor

Tokat’ta, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma fenerler, modernize edilerek hem süs eşyası hatta ihtiyac duyulduğunda ışıldak olarak kullanılabiliyor.

 

Osmanlı döneminde tüketimi süregelen olan Tokat feneri, bugünümüzde bir ihtiyac olmasa da nostalji tutkunu vatandaşlar doğrulusunda ilgi görüyor. Taşhan esnaflarından Sadullah Turacı (62), Tokat’ı tasvir eden resimlerle süslediği çağdaş Tokat fenerlerinin yanı sıra, Osmanlı döneminden kalma fenerleri de iş yerinde muhafaza ettiği benzeri, birçok süre bu fenerleri yeni ürünleri için model şeklinde de kullanıyor. Tarihi Osmanlı fenerlerini canlandırmaya çalıştıklarını dile getiren Turacı, “Tokat’ımıza ait eserleri camlara işleyip, memleketimize Türkiye´ye sunmaya çalışıyoruz ve böylelikle de devam ettirmeye, ömrümüz yeterse, Tanrı nasip kısmet ederse devam edeceğiz. O eski Osmanlı’nın kullandığı, ecdatlarımızın kullandığı şeyleri canlandırmaya, mücadele etmeye çalışacağız” dedi.

 

Teknolojiyle koalisyonda bu sanatın da fazla fazladan talep görmediğini dile getiren Turacı, “Eski tarihi sanatlarımızın hiçbiri yok. Bakırcılık, radyoculuk ölüyor. Ama ben iyi fena mücadele etmeye çalışıyorum. Genelde nostaljik hediyelik olarak alanlar oluyor. Bazı fenerlere led lamba taktık. Böylece nostalji ile teknolojiyi birleştirmiş olduk. İş bölgelerinde kafelerde dekor olarak kullananlar süregelen. Biz de elimizden geldiği kadar bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

www.habercisiz.com

14.08.2016