LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Filistin güneş enerjisi için ilk lisansı sağladı

Filistin yönetimi güneş enerjisi yatırımları ile İsrail elektrik şebekesine bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor.

 

Filistin Enerji İdaresi, güneş enerjisi yatırımları için ilk elektrik üretim lisansını sağladı.

 

Proje Amsterdam merkezli Gigawatt Global Cooperatief UA ile Filistinli Rack Tech şirketinin ortak girişimi ile hayata geçecek.

 

Projeyi geliştirecek şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre Batı Şeria’nın, El Halil kentinde gerçekleştirilecek proje 5,7 MW gücünde olacak ve 10 milyon dolara mal olacak.

 

Yatırım için gerekli olan finansmanın yüzde 70’i ABD yönetimine bağlı kalkınma finansmanı kuruluşu olan Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (Overseas Private Investment Corporation – OPIC ) tarafından sağlanacak.

 

Yatırımın finansman ayağının sorumluluğunu üstlenen Gigawatt Global geri kalan finansmanı ise ABD’li emeklilik fonlarından sağlamayı planlıyor.

 

Şirket bu ilk yatırımın olumlu şekilde ilerlediği takdirde Filistin’de gelecek 4-5 yıl içinde toplamda 100 MW’lık proje gerçekleştirmeyi hedefliyor.

 

Bununla birlikte kurulacak bu santralin ne kadarlık bir alım fiyatı ile destekleneceği henüz belirlenmiş değil.

 

Yatırımcı firmalar ve Filistin Enerji İdaresi bu hafta Perşembe günü yapacakları görüşmede bunun netleşmesi bekleniyor.

 

İdare güneş enerjisi yatırımlarına uygulanacak alım fiyatlarını belirleyecek modelim oluşturulması için denetim ve danışmanlık firması PricewaterhouseCoopers (PwC) ile çalışmaya başlamıştı.

 

Filistin İsrail’e bağımlığını güneş ile azaltmaya çalışıyor

Filistin Enerji İdaresi Mayıs ayında yaptığı açıklamada her biri 10 MW gücünde olabilecek 10 güneş enerjisi projesi için ihale yolu ile lisans sağlamayı planladığını açıklamıştı.

 

İdare açıklamasında bu yatırımlar ile Filistin’in İsrail’e elektrikteki bağımlılığının kaldırılmasının ve ekonomik gelişmenin sağlanmasının hedeflendiğini kaydetmişti.

 

Filistin Enerji İdaresi’nin yıl sonundan önce iki ayrı proje için daha ihale gerçekleştirmesi bekleniyor.

http://solar.ist

26.07.2016