LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LED Sokak lambaları sağlığınıza zarar veriyor mu?

Alışageldiğimiz sıcak beyaz ve/veya amber rengi sokak lambaları enerji tasarrufu amacıyla dünya çapında soğuk beyaz ışık LED lambalar ile değiştiriliyor. Ancak doktorlar uyarıyor, bunun başka bir bedeli var uyku ve görmemizle ilgili sağlığımıza zararlı olabilir.

 

Amerikan Tıp Birliği (The American Medical Association, AMA) bu ay LED aydınlatma kaynaklı, potansiyel sağlık etkilerini azaltmak için yeni bir kılavuz benimsemiştir. Bu kılavuz LED Sokak Aydınlatmalarının, ABD genelinde, çevre ve insan sağlığına olan zararını en aza indirmek için LED sokak aydınlatma seçimlerinde yerel yönetimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

AMA yönetim kurulu üyesi Dr. Maya Babu, geçen hafta yaptığı a.ıklamada şunları söyledi:

 

“LED Sokak aydınlatmalarının kullanımlarında enerji verimliliği gibi faydalarının yanı sıra, bazı zararlı ışıkları da vardır. Tıbbi uzmanlar olarak, soğuk beyaz LED’lerin görme ve uyku üzerine etkisi olabilecek çok fazla mavi ışık yaydığına inanıyoruz.”

 

AMA ya göre; Mavi ışık açısından zengin LED ışıkları vücudun 24 saatlik döngü içerisindeki sirkadyen ritmine müdahele ederek, melatonin hormon salgısını bakılayıp uyku düzenini bozabilir.

 

Ulusal veya yerel yönetimler, enerji tüketimi ve karbon emisyonlarını azaltmak için enerji verimli aydınlatma sistemlerini benimsiyor olsa bile, bazı ışıkların çok parlak, hatta yanlış ışık türleri olabileceği endişeleri mevcuttur.

www.ledportali.com

01.07.2016