LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

UV ışık, LED ışığı ve haşerat

Yaz geldi, akşamları evimizin bahçesi balkonu yaz gecelerinin en çok kullanılan mekanı. Bu mekanda yalnız olmadığımız bir gerçek doğada ne kadar uçuşan börtü böcek varsa etrafımıza birikir, bu rahatsız edici bir durumdur, özellikle sivrisinekler konforumuzu ciddi bozmaktadır. Bu aşamada haşerat ile kimyasal ve/veya teknik bir mücadelemiz başlar.

 

Marketlerde, kasap dükkanlarında, pastahanelerde mor/mavi bir ışık veren cihaz sinekleri -böcekleri- kendine çekerek ya yapışkan bir yüzeye yapıştırır ya da yüksek gerilim olan ızgara biçimindeki yapıdan geçerken elektrik akımına kapılarak ölür. Hep merak etmişimdir sinekleri çeken bu yapı nedir diye? Işık konusunda ders çalışırken, sonradan öğrendim ki, börtü böceği buraya çeken şey UV-A -320-365 nm dalga boyundaki- ışık.

 

Literatürü taradığımızda gördüm ki 2005 yılında, Pakistan Faisalabad’ta ‘University of Agriculture’ tarfından ‘Insect orientation to various colour lights in the agricultural biomes of Faisalabad’ adında bir yazı ile araştırma sonuçları açıklanmış. Bu çalışmada farklı ışık renklerine börtü böceğin vereceği tepkiler araştırılmış. Yarım saatlik aralıklar ile yapılan çalışmada, böceklerin %60-70 kadarının spekturumun hemen yanındaki UV-A ışığa doğru yöneldikleri gözlemlenmiş.

 

Ultraviyole (UV) bildiğiniz gibi doğrudan maruz kalındığında ciltte yanıklara, gözde ciddi hasara ve uzun süreli maruziyette cilt kanserine dahi neden olabilen bir ışın. Doğada da sarı renk ve UV arasında da anlamlı bir ilişki vardır: mavi – yeşil renkler UV ışını bol miktarda yansıtırken, sarı renk ise UV ışığı absorbe eder (emer).

 

Bir başka bakış açısıyla durum şudur: UV ışığa karşı duyarlı olan daha doğrusu hedefini UV aracılı görüntüleme sistemi ile algılayan böcek türü canlılar mavi ve yeşil renkli cisimleri yeşil ve kırmızı olarak veya ilgisini çekmeyecek başka bir renk olarak algılarken sarı renkli cisimleri ise her zaman sarı renkli algılarlar, çünkü sarı renk UV ışığı emeceği ve yansıtmayacağı için farklı bir renk spektrumunun oluşmasını engeller. Bunun bizim için önemli olan yönü: bitkilerin genel olarak üreme ile ilgili kısımları sarı renklidir ve UV görüntüleme sistemine sahip böcekler hiçbir zaman sarı rengi farklı bir renk olarak algılamayacaklarından bitkileri tozlama işini aksatmazlar ve dolayısı ile insanların beslenmesi için bitkiler çoğalmaya devam ederler.

 

LED ışık kaynaklarını anlatırken, özellikle beyaz ışık yayan LED’lerde UV ışığının olmadığını bir avantaj olarak söyleriz. Bu halde bahçemizde, balkonumuzda yaz gecelerinde yemek yarken, vakit geçirirken LED ışıklarını kullanmak belki haşeratı kovmayacak ama kesinlikle davet etmeyecektir. Yazlıklara gittiğimiz bu günlerde yanınızda birkaç sıcak beyaz LED lamba götürmenizde fayda var, bu led ışığı haşeratı evinize çekmeyecektir. Bırakın komşularınız, akkor, akkor halojen, floresan veya tasarruflu CFL kullanarak haşeratı çeksin, siz LED lamba kullanarak sineklere göre karanlıkta yaşayın ve onlara görünmeyin.

www.ledportali.com

27.06.2016