LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Tatilin çocuklarımıza kazandıracağı en güzel şey: Tasarruf alışkanlığı…

İlk ve orta öğretim kurumları 17 Haziran’dan itibaren Yaz Tatiline giriyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte çocuklar; bilgisayar, televizyon, tablet ve oyun konsolu gibi elektronik cihazlarla mutlaka daha fazla vakit geçireceklerdir. Bu durum ise elektrik tüketiminde ve dolayısıyla faturalarda doğal bir artış da yaratacaktır. Çocukların elektronik aletlerle daha fazla vakit geçireceği yaz ayları, onlara tasarruf bilincini aşılamak ve tasarruf alışkanlığı kazandırmak için büyük bir fırsatı da beraberinde getirmektedir.

 

Yaz tatilinde faturaların artmaması için çocukların da dikkat edebileceği ve böylece küçük yaşlardan itibaren tasarruf alışkanlığı kazanabilecekleri çeşitli tasarruf önlemleri yer alıyor. Bu küçük önlemler ve uyarılarla hem elektrik faturalarınızın düşmesine hem de çocuklarınızın tasarruf alışkanlığı kazanmasına önemli katkılarınız olabilir! İşte çocuklara tasarruf alışkanlığı kazandıracak küçük ama etkili öneriler:

 

LCD Ekran Kullanarak Parlaklık Ayarına Dikkat Edin!

LCD ekranlar geleneksel CRT ekranlara göre yüzde 50-70 arası daha az enerji kullanır. LCD ekranlar, eşit boyutta bir CRT ekrana göre yılda ortalama 100 kilowatt/saat tasarruf sağlar. Bilgisayar monitörleri ne kadar parlaksa o kadar çok enerji harcar. Monitörün parlaklığı, gözlerin ışığa karşı daha duyarlı olduğu karanlık ortamlarda azaltılabilir.

 

Ekran Koruyucuları Yerine Tasarruf Modunu Kullanın

Grafik açısından zengin ekran koruyucular, sanılanın aksine bilgisayarın ortalama iki kat daha fazla enerji harcamasına sebep oldukları gibi bilgisayarın uyku moduna geçmesini de engeller. Bilgisayarları, 20-30 dakika kullanılmadığında “Enerji Tasarrufu Modu”na geçecek şekilde ayarlamak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 

Elektrikli Aletleri Kapattıktan Sonra Mutlaka Fişini Çekin

Fişi çekilmeden kapatılan aletler minimum düzeyde elektrik harcamaya devam eder. Bilgisayar ve oyun konsolları elektriğin yüzde 40’ını, genellikle kapalıyken harcıyor. Aletlerin uygun bir şekilde kapatıldıktan sonra fişleri mutlaka çekilmelidir.

 

Şarj Aletlerini Kullandıktan Sonra Prizden Çıkartın

Şarj olduktan sonra dizüstü ve tablet bilgisayarların ayrıca cep telefonlarının şarj aletleri prizden çekilmelidir. Çekilmediği takdirde ise neredeyse şarj sırasında tüketilen enerji kadar güç tüketebilmektedirler. (Haber kaynağı: www.enerjigazetesi.com)

www.ledportali.com

17.06.2016