LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

ORDU SEMALARI MAHYALARLA ŞENLENDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete sunduğu ve Ramazan ayının simgelerinden olan mahyalar, bu sene de vatandaşların beğenisini kazanıyor.

 

Osmanlı Sultanı I. Ahmet Dönemi’nde Sultanahmet Camii’nin minarelerine, dini sözlerin yazıldığı kandillerin asılmasıyla başlayan ve 450 yılı aşkın gelenek olan mahyalar, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle Ordu’nun semalarını şenlendirdi.

 

MAHYALI CAMİLERE YENİLERİ EKLENİYOR

Altınordu ilçesinde bulunan Akyazı Camii, Ulu Camii, İmam Hatip Lisesi Camii ve Ensar Camii ile Gürgentepe ilçesindeki Merkez Camii’ne daha önce mahya yerleştiren Büyükşehir Belediyesi, Kumru Merkez Camii’ni de yeni mahya ile süslendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, mahyaların insanlara Ramazan-ı Şerif’i hatırlattığına vurgu yaparak, “Ramazan ayının manevi güzelliğiyle birlikte, en az iki minaresi olan camilerde vatandaşlarımıza görsel bir güzellik yaşatmak istiyoruz. Daha önce mahya yaptığımız camilere ilave olarak, başka camilere de mahya yerleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

 

MAHYALARLA VERİLEN MESAJLAR GÖNÜLLERİ AYDINLATIYOR

Camilerin gerdanlığı olarak ifade edilen mahyalar, akşam ve imsak vakitleri arasında Müslümanların gönüllerini de aydınlatıyor. Osmanlı döneminde yağ kandiliyle, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ampul ile son dönemlerde ise led aydınlatmalarla yapılan mahyaların yapılış şekli değişse de taşıdığı anlam ve verdiği mesajlar değişmiyor. Aynı zamanda ramazanın simgesi olarak kabul edilen mahyalarda yer alan ayet, hadis ve dini içerikli veciz sözler vatandaşların gönüllerini aydınlatıyor. (İHA)

www.milliyet.com.tr

16.06.2016