LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Led aydınlatmanın faydaları ve incelikleri

Her alanda ışıl ışıl bir ortam ve tasarrufun adı Led aydınlatma unsurları...

 

Hayatımızın her alanında aydınlatma olmazsa olmazımız. Hele bu aydınlatma yeni teknolojiyle hayatımıza giren LED ile olması bir ayrıcalık katmaktadır. Dekoratif için aydınlatma da kullandığımız LED`ler artık sadece dekoratifin dışında tüm yaşam alanlarımızda kullanılmaya başlamıştır. Bunun sebebi de LED`lerin eşsiz sunmuş olduğu avantajlarıdır. En önemli özelliği genel aydınlatmada büyük ölçüde tasarruf sağlamasıdır.

 

Hem de çevreye zarar vermemesinden dolayı en çok tercih edilme sebebidir. Tabi LED nedir onu da bilmek gerekir. LED; ışık yayan diyot olarak bilinir. Ana maddesi silikondan olması yarı iletken özelliğini göstermektedir. LED `in üzerinden geçen akım foton yayarak ışık oluşumu gerçekleştirir.

 

LED AYDINLATMA KULLANIMI

LED sadece beyaz ışık vermeyi çok renkli ışık çeşitleri de bulunmaktadır. Bu da LED`in içine yerleştirilen iletkenlerle olur. Bir boyamaya ve kaplamaya ihtiyaç duyulmadan LED`ler de birçok renk seçeneğine sahiptir. Peki, LED aydınlatma nasıl yapılır? LED`le yapılacak aydınlatmada önce nasıl bir LED kullanılacağı önemlidir.

 

LED`in; şerit LED`ler, LED ampuller, LED florasanlar gibi çeşitleri bulunmaktadır. En çok günümüzde şerit LED`ler kullanılmaktadır. Tüm iç ve dış dekorasyon işlerinde kullanılan bu şerit LED`inin tercih sebebi esnek olması, su ve katı geçirmez özelliği olmasıdır. 12 volt birçok düşük bir voltajla çalışmasından dolayı ve her zemine monte edilmesinden dolayıdır.

 

Bir başka çeşidi olan LED ampuller ise diğer kullanılan ampullere oranla %90 gibi enerji tasarrufu sağlamaktadır. Darbe ve sarsıntılara da karşı dayanıklıdır. Bundan dolayı da uzun ömürlüdür. Soğuk çalışma özeliğinden dolayı ısı artışına sebep olmaz. Çevreye de zarar vermezler.

 

LED IŞIKLARIN TASARRUFU

LED florasanlar bilinen florasanlara göre daha iyi aydınlatmış olması, tasarruflu olması ve dayanıklılık özelliği olması bir başka tercih sebebidir. LED florasanlar diğerlerine göre daha fazla kat süre çalışmaktadır.

 

LED aydınlatma nasıl yapılır? Dersek öncelikle nerede kullanılacağı önemlidir. Led aydınlatma fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, sokak ve cadde aydınlatmada, mağazalarda, konferans salonlarında, otellerde, restaurantlarda, tarihi eser aydınlatmalarında kullanılmaktadır.

 

Plazalarda, fabrika çevre aydınlatmalarında, iş merkezlerinde, dış duvar aydınlatmalarında, barlarda, hastanelerde, otopark aydınlatmalarında, genel kullanım amaçlı binalarda, karayolları ve çevre yolları aydınlatmalarında ve köprü, geçit v.b. gibi yapıların aydınlatılmasında en çok kullanılmaktadır.

 

LED kullanmada en büyük avantaj daha az enerjiyle daha çok ışık almaktır. Aydınlata sistemlerinde en çok tasarruflu olan bir aydınlatmadır. LED`lerde kullanılan elektrik enerjisinin yüzde doksanını ışığa çevirmektedir. Diğer ürünlerden %50 - %90 arasında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Montajında ise yine düşük maliyet vardır.

 

Klasik basit LED`ler yüz bin saat sorunsuz, aydınlatmadaki LED`ler elli bin saat çalışabilmektedir. LED aydınlatma nasıl yapılır? Sorusuna en kısa yanıt budur.

 

LED`in faydasını saymakla bitmez. LED`ler herhangi bir ultraviyole ve kızılötesi ışınları yaymamaktadır. Bundan dolayı da diğer ışık kaynaklarından farklı olarak bu ışınların olumsuz etkileri insanları ve çevreyi etkilememiş olmakta. Bunun yanında diğer tür aydınlatmalarla oranla oldukça az ısı açığa çıkarırlar.

 

LED aydınlatmanın yoğun ve sürekli kullanıldığı ortamlarda klima tasarrufu da sağlamaktadır. Onarım ve bakımı gerektirmez. Çünkü çok küçük olduğundan ve hassas malzemelerden oluşmadığından titreşim ve çarpmalara daha dayanıklıdır. Dolayısı ile suya ve neme karşı daha dayanıklıdır.

www.hurhaber.com

15.06.2016