LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Enerji verimliliği ve yasaklanan akkor flamanlı lambalar!

Standartların hiçe sayılmasını ve teknik konularda yasal yükümlülükleri ihlal eden durumları yazmak çoğu zaman akla gelmez. Yasalar, yönetmelikler ve standartların insan sağlığı, canlılar ve çevre gibi konuları önemseyen toplumsal kararlar olduğunu düşünürüm. 130 yıl önce keşfedilen 2009 yılında yasaklanan yapay ışık kaynakları enerji verimsiz akkor lambaların kullanımı hakkında bir şeyler yazmak çoktandır aklımdaydı, geçtiğimiz hafta sonu okuduğum bir haber bu fikrimi tetikledi, haberi paylaşmadan öncelikle durumu özetlemek istiyorum.

 

Dünyada birçok ülkede olduğu gibi enerji verimsiz akkor flamanlı (Edison tarzı) lambalar, 2005/32/EC sayılı EU Direktifleri ile Avrupa ile birlikte ülkemizde de 1 Eylül 2009’dan itibaren kademeli olarak yasaklandı. Bu yasaklamadaki amaç enerji verimliği sağlamak ve enerji üretimi sırasında açığa çıkan sera gazlarını azaltmaktır. Bu sayede küresel bir tehdit olan ve iklim değişikliklerine sebep olan küresel ısınmayı azaltmaktır.

 

Son zamanlarda özellikle yeni nesil kafeler ve kafe-restoranlarda kullanılan Çin malı enerji verimliliği çok kötü akkor flamanlı lambaların sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Yasaklanan akkor lambaların 10-14 lümen/W olan verimliklerinden bile daha kötü olduğunu düşündüğüm 4-7 lümen/W verimlilikle sera gazı emisyonunu arttırdıklarını söyleyebiliriz. Oysa birazdan haberinden bahsedeceğim verimli LED lambalar ile aynı aydınlık seviyeleri çok daha az enerji ile elde edilebilir. Hem parasal tasarruf sağlanır, hem de sera gazı emisyonu azaltılmış olur. Bu verimsiz lambaların yeni nesil LED lambalara göre 14-17 kat daha fazla enerji harcadığını söyleyebiliriz.

 

Akkor lambaların verdiği 2200K - 2700 Kelvin sıcak ışığı seviyoruz, renksel geri verimi iyi bunları kabul ediyoruz. Ancak yeni nesil LED lambalarda da sıcak beyaz ışık rengi natifleri var ve yüksek renksel geriverim özellikleri artık çok iyi durumda. Üstelik düşük enerji tüketim maliyetinin yanında uzun ömürleri ile lamba değiştirme maliyetlerinin de azaltarak çok fazla parasal tasarruf yaptıklarını söyleyebiliriz.

 

Geçtiğimiz günlerde yazdığım akkor flamanlı LED lambalar bu verimsiz akkor flamanlı lambalara tam bir ALTERNATİFTİR.. Bunun yanında Yeni haber, Liquidleds firması yaptığı yenilikçi yaklaşımla esnek LED flamanlı lambaları tanıttı. Firmanın açıklamalarına göre; H,U,W ve C serisi şeklinde 4 ürün grubunda tanıtılan lambalarda, farklı formda ampuller ile birlikte çok fazla çeşitlilik var. Işık kalitesini arttıran ve tasarım esnekliği sağlayan esnek flamanlar özel polimer malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu lambalar ışık renk sıcaklığı, renksel geriverim ve görsel olarak akkor lambaları aratmayacak bir yapıda.

 

Sırası gelmişken, 2008 yılında EİE de konuşma yapan Dr. Pirkko KASANEN’in enerji verimliliği ile ilgili konuşmasından bir paragrafı paylaşmak istiyorum.

 

”Bireyler olarak biz mutluluk, başarı ve eğlence isteriz, enerji tasarrufu değil. Kurumlar olarak ise, kesin sonuçlar ve kar isteriz, yine enerji tasarrufu değil.

 

Enerji elde etmek istediklerimize ulaşmamızı sağlar ve ayrıca enerji çok önemli bir takım çevresel etkilere sahiptir. Bu yüzdendir ki bizler enerji verimliliği için bu kadar çok çaba göstermekteyiz. Oysaki enerji, öncelikli alanlarımızın odak noktası değildir. Bu nedenle insanların enerji tasarrufuna yönlendirilmesi için çok fazla çaba sarfedilmesi gerekmektedir.”

 

Aslında merak ettiğim bir konu EU 2005/32/EC direktifleri ile yasak olmasına rağmen bu lambaların ülkemize ithal edilmesi, satılması ve kullanılması nasıl gerçekleşiyor? Buradan Enerji Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı’nın ilgili birimlerinin, ayrıca Greenpeace gibi çevreci kuruluşların da konuya dikkatini çekmek istiyorum.

 

Sonuç olarak insanı, canlıları, doğayı ve geleceğimizi ilgilendiren enerji verimliliği içeren bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum. Sizler de bu verimsiz ürünlerden uzak durarak, bu yazıyı çevrenizde paylaşarak çevre konularındaki hassasiyetimize katkıda bulunmuş olursunuz.

www.ledportali.com

13.06.2016