LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

TP Güneş Enerjili İstasyonunu Açtı

TP elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan ilk akaryakıt istasyonunu İstanbul Alibeyköy`de faaliyete geçirdi.

 

 

Türkiye Petrolleri`nin, elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan ilk akaryakıt istasyonu İstanbul Alibeyköy`de faaliyete geçti. İstasyonun açılışında konuşan TP Genel Müdürü Mutlu Gül, 40 bin avroya mal olan istasyonun masraflarını 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

 

"ENERJİYLE BESLENEN İSTASYONLARI YAYGINLAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ"

TP`nin akaryakıt istasyonunda ilk kez uyguladığı bu güneş enerji sisteminin ortalama kullanım ömrünün 30 yıl olduğunu ifade eden Gül, "Bu demektir ki 23 yıl boyunca kullandığı elektriğe para ödemeyecek. Fosil yakıtla yenilenebilir enerjiyi birleştirip bir anlamda zehirle panzehiri bir araya getiriyoruz. Bu tür yenilenebilir enerjiyle beslenen akaryakıt istasyonlarını TP bayilikleri şeklinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz" dedi.

 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta açılışta yaptığı konuşmada akaryakıt istasyonlarının yerli ve yenilenebilir enerjiyle desteklenmesinin verimli ve isabetli bir karar olacağını söyledi.

 

"PROJE BAYİLERİN KAR MARJINI OLUMLU ETKİLEYECEK"

PÜİS Başkanı İmran Okumuş ise projenin akaryakıt fiyatlandırmasına bakıldığında bayilerin kar marjını olumlu etkileyeceğini, artı değer katacak bir uygulama haline dönüştürülebileceğini kaydetti.

 

Saatte 40 kilovatsaat elektrik üretme kapasitesine sahip sistem, güneşli gün sayısına göre tesis edildiği bayiinin elektrik ihtiyacının yüzde 55`ini karşılayabiliyor.

Selin Şahin / İSTANBUL

www.petroturk.com

04.06.2016