LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips aydınlatma bölümünün hisselerinden bir kısmını satmaya karar verdi

 

Hollanda merkezli elektronik şirketi Philips, aydınlatma bölümünün hisselerinden %25’ini satarak en az 694 milyon Avro’luk bir sermaye artırımına gitmeyi amaçlıyor.

 

Firmanın bugün yaptığı açıklamada, söz konusu halka arzın, şirketin en önemli hedeflerinden birisi olan sağlık teknolojisi işine odaklanmasını sağlayacağı bilgisine yer verildi.

 

Şirket yaptığı açıklamada, fiyatı 18.50 Avro ile 22.50 Avro arasında değişen 37.5 milyon hissenin satışa çıkarılacağını duyurdu. Dünyanın en büyük aydınlatma ürünü üreticisi konumunda olan Philips Aydınlatma’nın piyasa değerinin 3.38 milyar Avro olduğu belirtiliyor.

 

Son fiyatlandırmanın 26 Mayıs’ta yapılması beklenirken, bir gün sonra da Philips Aydınlatma’ya ait hisselerin Amsterdam Euronext Menkul Kıymetler Borsası’nda listeleneceği tahmin ediliyor.

 

Philips İcra Kurulu Başkanı Frans von Houten halka arz süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, Philips’in tüketici aletleri ve sağlık teknolojisi bölümlerini iki ayrı şirket olacak şekilde ayırma kararının, Philips Aydınlatma’ya LED aydınlatma pazarındaki fırsatları yakalama fırsatı sunacağını vurguladı.

 

Philips’in aydınlatma bölümü varlıklarının borsada işlem görmeye başlamasının, şirketin LED aydınlatma sistemlerinde küresel pazar lideri olarak pozisyonunu güçlendireceğini vurgulayan Houten, aynı anda Royal Philips’in de hızla büyüyen sağlık teknolojisi pazarına odaklanabileceğini sözlerine ekledi.

 

Elektronik bileşenler ve özelleştirilmiş aydınlatma sistemlerinin yanı sıra LED, halojen ve floresan lambaların üretimini de gerçekleştiren Philips Aydınlatma, Hollanda merkezli şirketin dünya genelinde elde ettiği gelirin üçte birini sunuyor.

 

Philips’in sunduğu verilere göre, 2014 yılında 65.6 milyar Avro’ya ulaşan küresel aydınlatma pazarının, 2020 yılında, dünya nüfusunun artması ve kentleşmenin sebep olduğu talep artışının yanında enerji tasarruflu aydınlatma ile dijital aydınlatmaya olan talebin artmasıyla 79.8 milyar Avro seviyesine yükseleceği öngörülüyor.

 

Philips Aydınlatma’nın İcra Kurulu Başkanı Eric Rondolat, söz konusu halka arzın, iş dünyasında yepyeni bir sayfa açacağını belirterek, geleneksel aydınlatma sistemlerinden LED aydınlatmaya geçişin etkileriyle hızla gelişen ve cazip olan aydınlatma sektörüne yön veren bir şirket olduklarını vurguladı.

www.aktifekonomi.com

17.05.2016