LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Lukston, Avrupa pazarına odaklandı

FKA ve Bilim ve Sanayi Bakanlığından aldığı destekle 2010 yılında kurduğu tesiste ayda 108 bin LED ampul üreten Abdullah Akın, Türkmenistan, Arabistan ve Almanya’ya olan ihracatlarının yanında 2016-2017 yıllarında Avrupa pazarına odaklanacak.

 

Lukston Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Akın, 2009 yılında hazırladığı ‘Yeni Nesil Tasarruflu ve Uzun Ömürlü LED’li Ampul Projesi’ ile çeşitli güçlerde yüksek teknolojili LED ampuller üreterek sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor. Dünya çapında mağazalar zincirine sahip Alman Metro Marketler zincirine 3 yıldır JETLED markalı ürünlerini verdiklerini vurgulayan Akın, “Ampul konusunda dünyada otorite olmayı hedefliyoruz. Türkmenistan, Arabistan ve Almanya’ya olan ihracatımızın yanında 2017 yılı sonuna kadar da Avrupa pazarındaki her ülkede bulunmayı hedefliyoruz. Yine 2017 yılı sonuna kadar 3 milyon TL’lik makine yatırımı yapacağız. İstihdamımızı da 12’ye çıkarmayı düşünüyoruz. Ayrıca Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış 9 farklı ürünü de kısa sürede piyasaya sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Üretim kapasitesini 2016 sonuna kadar %35 artıracak

Fırat Kalkınma Ajansı’ndan 177 bin TL’lik makine desteği aldığını söyleyen Akın, bu destekle 2010 yılında Elazığ İŞGEM’de üretim tesisi kurduğunu dile getirdi. Üretimlerine 7 personel ve 740 metrekarelik alanda devam ettikleri bilgisini paylaşan Akın, aylık 108 bin olan LED ampul üretimlerini, 2016 sonuna kadar yüzde 35 artırarak 145 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Akın, “Ürettiğimiz ampullerin soğutma sistemi, jet motorundan esinlenerek yapıldı ve bu nedenle markasını JETLED koyduk. Tesisimizde 2012 yılında seri üretime geçtik. LED ampullerimiz, 25, 50, 60, 75 ve 100 watlık akkor ampullere eş değer üretiliyor ve tükettiği enerji ise sadece 3 watt ile 8 watt arasında değişiyor. Bu anlamda dünyanın en verimli LED ampulü olduğunu ve tasarruflu ampullerden yüzde 40, eski akkor ampullerden de yüzde 88 daha tasarruflu olduğunu kendi ölçümlerimiz ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ölçümleri sonucunda gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum" diye konuştu. Ürettikleri ampullerin optik kısmının konik şekli sayesinde her yöne aydınlatma açısı sağladığını sözlerine ekleyen Akın, ampulün optik kısmını Türk Patent Enstitüsünden (TPE) tescillediklerini ifade etti. Minimum soğutucu boyutuyla maksimum verimlilik sağlayan ampullerin ısınmadığını ileten Akın, “Bu sistemimiz de TPE tarafından tescillendi. Böylelikle yaz aylarında iklimlendirme masrafları azaltılarak dolaylı tasarruf sağlanıyor. Ayrıca soğutma sistemi ve içerisinde kullanılan elektronik komponentlerin kalitesi sayesinde de daha uzun kullanım sağlıyor" şeklinde konuştu.

 

‘Dünyanın ileri gelen firmalarıyla ikili ilişkilerimiz sürüyor’

İstanbul`da düzenlenen Uluslararası LED Aydınlatma Fuarı`nda dünyanın dört bir yanından gelen firmalar arasında LED ampullerini katılımcılara sunduğunu aktaran Akın, yeni ve küçük olmalarına rağmen ortaya koydukları tasarımla büyük firmaların ilgisini çekmeyi başardıklarını anlattı. Akın, “Dünyanın ileri gelen firmalarıyla ikili ilişkilerimiz devam ediyor. Ürettiğimiz LED ampullere Türkiye`den ve dünyadan çeşitli dev firmalar talip. Bu konuda azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı, ikili görüşmelerimizi devam ettiriyoruz” şeklinde bilgi verdi. Dilek SEVAL, ELAZIĞ

www.dunya.com / şirketler

09.05.2016