LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Yanlış aydınlatma ile yılda 200 milyon TL’yi havaya saçıyoruz

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Aslan, yanlış aydınlatma sonucu ortaya çıkan ‘ışık kirliliği’ nedeniyle Türkiye genelinde yılda yaklaşık 200 milyon TL’nin gökyüzüne saçıldığını söyledi.

 

Gün geçtikçe artan teknoloji ve aydınlatmalar, kent merkezlerini süslüyor. Yanlış kullanılan aydınlatma sistemleri ise ışık kirliliğine neden oluyor. Eskişehir’de araştırma yapan uzmanlar, kent merkezinde yıllık yaklaşık 2 milyon TL’nin çöpe atıldığını söylüyor. Bu rakamı Türkiye geneline göre hesaplayan uzmanlar, yılda yaklaşık 200 milyon TL’nin ışık kirliliği yüzünden gökyüzüne saçıldığına dikkat çekiyor. Özellikle ışığın yer, miktar, zamanlama ve yön açısından yanlış olarak kullanılması son dönemlerde maddi boyutun yanı sıra, insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Geceleri kendini temizlemesi gereken atmosfer, yanlış aydınlatma sonucu görevini yerine getiremiyor. Bu da insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor.

 

“IŞIK KİRLİLİĞİ ÇALIŞMALARI 90’LI YILLARA DAYANIYOR”

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirlerine açıklamada bulunan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Aslan, Türkiye’de ışık kirliliği çalışmaların 1990’lı yıllarda başladığını söyledi. Aslan, “Işık kirliliği, bu zamanlarda henüz dünyada daha yeni yeni konuşulmaya başlanmış bir konuydu. Mesela ışık kirliliğini Meclis yasasından geçirilmemiş Amerika’nın hiçbir eyaleti ya da Avrupa’nın hiçbir şehri yok. Ancak biz henüz bu noktaya gelemedik” dedi.

 

TÜRKİYE’DE IŞIK KİRLİLİĞİNİN ENGELLENMESİ PROJESİ

Bu anlamda aslında uzun yıllardır Türkiye’de yapılmaya çalışılan bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın projelendirildiğini aktaran Bülent Aslan, pilot bölge çalışması yapmak için Eskişehir’de çalışmalara başladıklarını anlatarak şunları söyledi;

 

“Bunun projelendirdiği bir durum da var; ‘Türkiye’de ışık kirliliğinin engellenmesi projesi’. Biz bu proje kapsamında bir pilot bölge çalışması yapmak için Eskişehir’de başladık. Böyle basit bir yaklaşımla başladık ama sonradan bunu biraz geliştirdik. Acaba yanlış aydınlatmadan kaynaklı gökyüzüne saçtığımız kullanamadığımız ışığın ekonomik giderini biz bulabilir miyiz? Biz buna ne kadar ışık harcıyoruz? Diye düşündük. Eskişehir’i bölgelere böldük. Her 1 kilometrede bir veri aldık. Bunun bir haritasını çıkardık. Burada bir model geliştirdik ve hesap yaptık.”

 

Doç. Dr. Bülent Aslan, yaptıkları hesaba göre Eskişehir’de yaklaşık 2 milyon TL’nin gökyüzüne saçıldığına dikkat çekti. Bu rakamın 2 bin 500 hanenin elektriğini karşıladığını, Türkiye geneli olarak hesaplandığına ise 200 milyon TL’nin havaya uçtuğunu anlatan Aslan, “Eskişehir kent merkezi olarak, yıllık yaklaşık 2 milyon lira gibi bir rakamı gökyüzüne saçıyoruz.

www.ledportali.com

06.05.2016