LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LED ürünlerde garanti

Öncelikle şu sorunun cevabını bulup garantinin tanımını yapalım; ürün ve hizmetler için garanti nedir? Bu bağlamda garanti üretim sırasında ve kontrol sürecinde fark edilemeyen eksiklik ve aksaklıkların, ürünün satış ve kullanım aşamasında ortaya çıkması durumunda, üretici firmanın malzeme ve üretim hatalarına karşı eksikliğin üretici firma tarafından telafi uygulaması garanti olarak adlandırılıyor. Çoğu tüketici ticari ürünler için aksaklıklar tespit edilen ürünlerin değiştirilmesini talep ediyor. LED aydınlatma için de ürünlerde bu mümkün olmakla birlikte enerji tasarrufu için garanti söz konusu değildir. Büyüyen LED pazarında kullanıcılar satın alma aşamasında verimlilik ve tasarruf konularını da gündeme getirmek durumundadır.

 

Ülkemizde yasal olarak tüketici ürünlerin ve konumuz olan LED aydınlatma aygıtlarının da 2 yıl garanti zorunluğu vardır. Bu yasal süre zarfında üretim ve malzeme hatalarına karşı ürünler garanti edilir. Ancak müşteri hataları garanti kapsamını ortadan kaldırır, örneğin dahili kullanım için tasarlamış ve kullanım kılavuzunda belirtilmiş iç mekanda kullanılması mümkün bir ürünü dış aydınlatma da kullandığınızda garanti kapsamına girmez. Yine belirtilen gerilim değerleri dışında gerilime tabi tutulan zarar görmüş ürünler için garanti söz konusu olamaz. Garanti süreleri satıcı ve alıcı arasında varılan anlaşma ile 2 yıldan daha uzun sürelerde belirlenebilir. Sonuçta garanti kavramında süre satıcı ile birlikte alıcının inisiyatifinde olan bir konudur ve alıcılar buna dikkat etmek durumundadır.

 

Bazı üretici firmalar, ürünlerine 10 yıl gibi bir süre için garanti taahhüdünde bulunuyorlar, bu genellikle küçük puntolar ile yazılmış günlük kullanım sürelerini sınırladıklarında geçerli oluyor. Bir başka alıcı aleyhinde olan konu, ürün ışık değerlerinin düşmesi ve renk kaymaları. Işık azalması ve renk kaymaları yavaş yavaş oluştuğu için müşterinin bunu anlaması mümkün değil, ürün ışık veriyorsa çalışıyor önermesi ile garanti talebi olmamış oluyor. Müşterinin L.80 veya L.70 gibi ışık azalması ölçmesini değerlendirmesini bekleyemeyiz.

 

Profesyonel kullanıcılar, uzun süreli garanti veren üretici firmalardan performansa dayalı garantiler istemek durumundalar. Yani uzun bir garantide daha güvenilir ürünler, enerji tasarrufunu yaparken, bakım ve ürün değiştirme maliyetlerini de azaltmış olur. Hesaplanan sürelerden önce ömür sürelerini dolduran ürünler tasarruf hedeflerini karşılayamayabilir ve kullanıcıya zarar getirebilir.

 

Tecrübeler şunu gösteriyor ki, ürünlerine 10 yıl garanti veren firmaların LED ve LED ışık kaynaklarında problem olmayabilir ancak LED sürücü ömürleri bu garanti sürecini karşılamayabiliyor. Örneğin 60.000 saat ömürlü bir LED sürücü 2×24 çalıştığında yılda 8760 saat hesapla, 6.8 yıl sonunda normal ömrünü bitirmiş olacaktır. Bu sebeple uzun soluklu garanti veren LED aydınlatma üreticilerinin LED sürücü hesaplarını iyi yapmaları gerekmektedir.

 

Sonuç olarak aydınlatma üreticileri garanti konusunda gerekli hesaplamaları hammadde üreticilerinin verdiği bilgi notları, matematik ve mühendislik bilimi desteğinde yapmaları kaçınılmaz bir durumdur.  Profesyonel satın alma tarafları, bu konuda yetkin bir danışmandan gerekli desteği alabilirler.

www.ledportali.com

21.03.2016