LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Danimarka Sanat Müzesi üzerindeki gökkuşağı, LED ile aydınlanıyor

Danimarka Sanat Müzesi ARoS’ta çatının üzerinde bulunan ve 150 metrelik dairesel yaya yolu, sanatçı Olafur Eliasson’un “Your rainbow panorama” adını verdiği muhteşem bir enstalasyon. Yerden 50 metre yükseklikte bulunan daire şeklindeki kurulumda ziyaretçiler liman kentinin 360° manzarasının keyfini çıkartıyor. Her biri özel olarak bu amaç için yapılmış ışık filtresi ihtiva eden kavisli cam duvar aracılığı ile gökkuşağı izlenimi yaratır.

 

Kurulumun geceleri de görünür olması için Eliasson Zumtobel ile işbirliği yaptı: Gün batımında şafağa dairesel yapının iç çevresi boyunca Zumtobel tarafından özel olarak geliştirilmiş 116 adet ‘Uplight’ yapay ışık kaynağı beyaz tavanı aydınlatır ve böylece dairesel yürüme yolu geceleri de gökkuşağı gibi görülür.

 

Aarhus üzerindeki gökkuşağı

50 metre yükseklikte bulunan kurulum, 52 metre çapında dairesel yapıda ve 3 metre genişliğinde yaya yoluna sahiptir. “Your rainbow panorama” da ziyaretçiler Aarhus üzerinde panoramik eşsiz manzaranın tadını çıkartırlar. Gündüzleri lamine filtreli özel imalat cam panellerden süzülen gün ışığı gökkuşağı renklerine bürünür.

 

Akşam ve gece de ışık kaynağı, Zumtobel tarafından sağlanan 116 adet özel armatür ile değişir. Aynı etkiyi yaratmak için bütün ışık kaynaklarının gizlenmesi gerekiyordu. Zumtabel özel üretim armatürlerle bu sorunu çözdü, kamaşma yapmayan LED armatürlerle tüm tavan yüzeyi simetrik aydınlatıldı. Armatürlerde kullanılan reflektör ve komponentler bu proje için optimize edildi.

www.ledportali.com

16.03.2016