LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

İETT’den rüzgar enerjisine bir adım daha

enilenebilir enerji tesislerinin ilkini Beylikdüzü`nde kuran İETT, bu tesislerin sayısını arttırarak Kartal Peron alanına da rüzgar türbini kurdu. Kartal Peron Alanı`na yerleştirilen 2,4 kW`lık rüzgar türbini şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışarak peron alanında yer alan İşletme binasına elektrik sağlayacak.

 

Yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretimi yapması öngörülen sistem önümüzdeki günlerde 6 kW`lık güneş panelleri ile desteklenecek.

 

HEDEF: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE

İstanbullulara 145 yıldır hizmet veren İETT, ekonomi, ekoloji, enerji ve etkinliğini kapsayan prensiple yola çıkarak, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atmaya devam ediyor. Ülkedeki diğer kamu kurumlarına da örnek olabilecek bu proje ile iklim değişikliği ile mücadele hedefleniyor.

 

``HAVA KALİTESİNE YAKLAŞIK 250 AĞAÇLIK KATKI``

Yıllık enerji üretim miktarına göre sistem yılda yaklaşık 3 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve yaklaşık 250 ağacın sağlayacağı katkıyı sağlayacak.

 

İETT BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

İETT, Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası`nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbinini kurulumunu gerçekleştirmişti. Şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışan ve Beylikdüzü Metrobüs İşletme binasına elektrik sağlayacak sistem yılda yaklaşık 17 bin kWh üretim yapması öngörülmüştü.

www.sabah.com.tr / ekonomi

16.03.2016