LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

İÇME SUYU YENİLENEBİLİR ENERJİ SİSTEMİYLE VATANDAŞLARA ULAŞTIRILACAK

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde vatandaşlara içme suyu temin etmede kullanılan enerji maliyetini sona erdirmek üzere yenilenebilir enerji sistemi kurmak için çalışmalara başladı.

 

Doğal enerji kaynaklarından güneş enerjisiyle elektrik üreterek içme suyu temin edecek olan proje sayesinde hem çevre duyarlılığını artırmayı hem de tüketim maliyetini bitirmeyi hedefleyen ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, kırsal mahallesinin fazlalığıyla bilinen Şanlıurfa’da, gerçekleştireceği projeyle yenilenebilir enerjide bir örnek teşkil edecek. Karacadağ Kalkınma Ajansının da desteklediği proje kapsamında, Karaköprü İlçesine bağlı Külaflı Mahallesinde pilot uygulama başlatan Büyükşehir Belediyesi, kurmuş olduğu deneme tesisi ile 11 KW’lık elektrik üretip kendi enerjisini karşılamaya başladı. Elektrik enerjisi ihtiyacını güneş enerjisinden karşılanması için güneş panellerinin kurulduğu projeyle vatandaşın içme suyu ihtiyacının aksamadan karşılanmasının yanı sıra maliyetsiz enerji üretimi sağlanmış oluyor.

 

Öte yandan yılda ortalama mahalle bazında 7 bin 600 Türk Lirası enerji tasarrufu sağlayacak olan örnek uygulamanın yaygınlaştırılması hedefleniyor. (İHA)

www.milliyet.com.tr

01.03.2016