LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LED aydınlatmada kilometre taşları

Bundan 10 yıl kadar önce yapay ışık kaynakları LED’lerin kullanımı trafik işaretleri, trafik lambaları, acil sinyal işaretleri, otomobil konsolları, tatil ve yılbaşı ışıkları ile sınırlıydı. LED üreticilerinin ve bilim adamlarının genel aydınlatma için uygun beyaz ışığı LED ile üretme gayretleri ve çabaları geçtiğimiz süreçte olumlu sonuçlar verdi. 11 yıl önce LED aydınlatma hakkında neler yazdığımı bu linkten görebilirsiniz; www.ledportali.com/isik-ve-insan

 

Bugün her şey oldukça farklı, genel aydınlatmada LED uygulamaları hem kullanım oranı, hem de rekabetçilik anlamında bir dönüm noktasını aşmış görünüyor. Bunun etkilerini perakendecilerin raflarında, ev kullanımlarında, profesyonel uygulamalarda, şehir ve kasabaların siluetinde görmek mümkün. Katı hal aydınlatma teknolojileri bize bu büyük aydınlatma dönüşümünü yaşattı ve LED’leri önemli bir konuma taşıdı.

 

Sonuç olarak LED’lerin aydınlatmada önemli bir savaşı/yarışı kazandığını söyleyebiliriz. Ancak gerçek şu ki, hala aydınlatmada verimlilik potansiyelini yerine getirmek için uzun bir yol var. Enerji verimliliğinin yanında ışık rengi, ışık kalitesi ve aydınlatma kontrolü gibi avantajlarının da önem kazanmakta olduğunun akıldan çıkarmamak lazım. Yoksa sadece enerji verimliliği tek başına fazla bir anlam ifade etmiyor. LED ışık kaynakları verimsiz akkor lambalara karşı kazandıkları verimlilik performansını diğer ışık kaynaklarına karşı da kazanmak durumundadır (son bir iki yıldır bu başarı da yakalanmış görünüyor).

 

Şimdi neler olacak?

İlk olarak LED’ler için 270 Lm/W ışık verimlilik değeri ve daha fazlası zorlanacak. 100 Lm/W ı aşan armatür verimliliklerinde hedef 200 Lm/W değerinin aşılması. Bunlarla birlikte birim lümen başına düşen LED fiyatlarının düşmesi beklenebilir.

 

Bir başka açıdan pazarın anlayışını da geliştirmek gerekiyor. Bunu yolu LED aydınlatmaya katma değer katan diğer unsurların önemli rol olacağını söyleyebilirim. Mesela; LED’ler aydınlatma kontrolü ve çeşitli sensör uygulamaları kullanılarak ‘akıllı aydınlatma’ için çok uygundur. Ambiyans yaratmak, sağlıklı ışık ve renk değiştirme gibi ihtiyaçları karşılayabilir.

 

LED aydınlatmada, DIM edilme, titreşim, güvenilirlik gibi sorunların giderilmesi de çok önemli. LED ürünler çoğu zaman DIM edilebilir olmasına rağmen bazen uygun olmayan LED güç kaynakları (LED sürücüler) sebebiyle sorunlar yaşanabiliyor. Bu açıdan LED sürücülerinin isteklerimize uyumluluğu çok önemli. LED aydınlatmada titreşimsiz ışık çıkışı tamamen LED sürücülerinin yapısına bağlıdır. Bazen özellikle de DIM edildiklerinde titreşime sebep olabilirler. LED’ler optik, ısıl yönetim, güç kaynağı ve armatür gibi unsurları içeren karmaşık bir yapının içerisindedir. LED’lerin güvenilirlik ve çalışma ömrünü ölçmek çok zordur, çünkü bu unsurlara ek olarak çalışma ortamı da ömürde belirleyici rol oynar.

 

Bu yazıda bugün geldiğimiz noktaları özetlemeye çalıştım. Yarın neler getirir? sorusunun cevabını 13-18 Mart 2016 tarihinde yapılacak light+building fuarından sonra konuşmayı istiyorum. Son gelişmeleri ve yenilikleri görmek adına sektör paydaşlarının bu fuara gitmelerini önemli buluyorum.

www.ledportali.com

16.02.2016