LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Yıldızlara gidemiyoruz ama yeryüzüne indirebiliyoruz

Bilimkurgu filmlerinde yıldızlarla yakın temas sık kullanılan bir figürdür. Hatta Stargate Universe dizisinde Destiny isimli bilinmezlerle dolu uzay gemisi bir yıldızın içine adeta balıklama dalar, güneş panellerini açar ve enerjisini doldurmuş şekilde bir sonraki galaksiye doğru yelken açardı.

 

Bu senaryo şimdilik bilimkurgu filmlerinin çok fazla ötesine geçmiş değil. Her şeyden önce o yakıcı sıcaklığı, dev boyuttaki patlamaları insan yapımı bir geminin nasıl hasarsız atlatabileceği muamma. Ama dedik ya, bu bilimkurgu ve bilimkurgu filmlerinin hemen hepsinde gerçeklik ön şart değildir. Tabii Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 10 yıllık bir yolculukla 67p kuyruklu yıldızına iniş yapmasını bir kenara bırakmak gerek.

 

Ancak bu uçuk senaryolar insanların yıldızlara olan ilgisini yitirmeye neden olmuyor. İnsanlık tarihi boyunca yıldızları anlamaya çalışan insanoğlu, henüz onlara ulaşamasa da yıldızları bir şekilde yeryüzüne indirmeyi başarıyor. Bunun son örneklerinden biri geçen yıl Malezya’daki Urban Xchange Public Art Festival’de ortaya çıktı.

 

Malezyalı sanatçı Jun Hao Ong’un festivaldeki özel çalışmasını, LED ışıklardan oluşturulan bir yıldızı inşaa halindeki bir binanın içine yerleştirmek olarak tanımlamak mümkün. 4 katlı binaya yerleştirilen LED aydınlatma sistemiyle binaya bakanlar dev bir yıldızı sadece birkaç metre uzaktan izleme olanağı buldular. Jun Hao Ung bunu gerçekleştirmek için kaba inşaatı tamamlanmış binalarda ışığın geçebilmesi için özel delikler açmış. Bu deliklerden geçirilen kablolar ise LED aydınlatmalarla donatılmış. Sonuç, dışarıdan bakanların dev bir yıldızı yanıbaşlarında görmelerini sağlamış.

 

İnsanoğlu gerçek yıldızlara ne zaman bu kadar yaklaşır bilmek mümkün değil. Ancak bu tür çalışmaların yıldızların keşfi için ilham verdiği kesin…

www.ledportali.com

04.02.2016