LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Işığın interneti neler getirir?

Nesnelerin interneti (IoT) kavramında cihazlar birbirleriyle kendileri hakkındaki bilgileri paylaşmak, işlenmiş başka bilgileri kullanmak amacıyla bağlanırlar. Ortam bilgileri, onarı kullanan insanların davranışları, insanların alışkanlıkları bu bilgi alışverişinde paylaşılır. Aydınlatma sistemleri ve aydınlatma armatürleri de diğer cihazlar ile bağlanırlar ve etkileşim halinde olurlar. Depolanan veriler ve diğer cihazlar ile haberleşmeler IT ağları üzerinden olur. Aydınlatmaya değer katmak için aydınlatma cihaz ve armatürlerinin bağlanma yöntemi nesnelerin interneti nasıl oluyor, kullanıcılara neler katıyor?

 

İnternetin nesneleri olarak armatürler (buna ”ışığın interneti” diyelim) standart ve tanımlanmış data formatlarında diğer cihazlarla bilgi alışverişinde bulunabilirler. Bu tür bilgiler LED ışık kaynaklarının uzun ömür performansı ile birlikte açma kapatma ve aydınlatma seviyelerini ayarlayarak enerji daha fazla verimliliği yaparlar. Bu kullanıcılar için daha fazla konfor anlamına da gelir. Bir veritabanı modülü ve aydınlatma kontrol yazılımları ile tarihsel analiz, raporlama yapılabilir ve bu bilgiler saklanabilir. Enerji analiz yazılımlarına veri gönderilerek doğru sonuçlar için katkıda bulunabilir. Yine armatürlerin ömür hesaplamaları, geçmiş süreler ve ileriye yönelik tahminler tam olarak sağlanır ve bakım maliyetleri düşer.

 

Artık bulut sistemlerle yüksek verimlilik ve ucuz veri depolamak artık mümkün. Ortam kullanım bilgileri optimize etmek için Verilerin saklandığı Bulut’a bağlanabilir. Kamusal alanlar ve profesyonel alanlardan alınan bilgileri maliyet etkin depolamak ve işlemek mümkün olur. Örneğin sensörler yay trafiğine, kullanıcı alışkanlıklarına, bireylerin tercihlerine göre aktivite akışları hakkında veriler toplayabilir. Sıcaklık, nem kimyasal madde ve diğer tehlikelerin varlığı, gece gündüz seviyeleri izlenebilir ve buna göre modellemeler yapılabilir. Aydınlatma sitemleri içine sensörler entegre edilerek ayrı bir fiziki altyapı (Kablolama vb.) gerektirmeden iletişim ağı yaratılabilir.

 

Nesnelerin interneti üyesi bir aydınlatma sistemi, farklı sersörlere bir platform gibi hizmet verebilir. Bir alışveriş mağazasında ürün arama sistemine kayır için tasarlanmış bir mobil uygulama kullanabilirsiniz. Uygulama kullanıcıya mağazada aranan ürün için en iyi rotayı hazırlar ve sunar. Kullanıcıya yakın ürün önerilerinde bulunur ve seçilmiş ürünler için kuponlar avantajlı satın alma fırsatları sunar. İnternete bağlı bireylere verilen bu kolaylık için yüne LED aydınlatma armatürleri üzerinden iletilen VLC (görünür ışıkla haberleşme) sistemi kullanılır. VLC nin yanında Zigbee, Vi-Fi, RF ve diğer iletişim protokol modelleri de siteme entegre edilebilir.

 

Gerçek zamanlı izleme ve geçmişe yönelik raporlamalar için analiz yazılımlarına bağlanırlar. Işılların interneti her zaman iki yönlü bilgi alışverişi yapabilir. Bu aydınlatma sistemimi gerçek zamanlı izleme, raporlamanın yanında yönetme imkanı verir. Standart aydınlatma sistemlerinde armatür ve aydınlatama cihazları hakkında fazla bilgi almak mümkün değildir. Çoğunlukla sistem yöneticileri arıza arama veya değişiklikler için sitemi kapatıp müdahale ederler. IT şebeke veya bulut üzerinden koşan bir aydınlatma kontrol sistem yazılımı optimizasyon yaparak sistem yöneticisinin işini kolaylaştırır.

 

Aydınlatma cihazları ve armatürleri, bina veya şehre ait diğer sistemler ile bağlandığında yeni sinerjiler ortaya çıkar ve verimlilik yaratır. Sıkça söz edilmeye başlanan dijital ekoloji kavramının bir parçası olur. Aydınlatma kontrol sistemleri, enerji yönetimi yazılımları gibi diğer yönetim sistemleri ile entegrasyon sağlanarak faydaları arttırılabilir.

 

Sonuç olarak gerek akıllı binalar, gerekse akıllı şehirler akıllı aydınlatmanın içinde bulunduğu bir yapıdır. Hayatımızı kolaylaştıracak bu yaklaşımlarda akıllı aydınlatmalar en önemli rolü üslenmektedir. Işığın interneti bu bağlamda trendi yükselen bir konudur.

www.ledportali.com

01.02.2016