LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Gelecekte bizi bekleyen enerji kaynakları neler?

10 yıl sonra `Keşke şimdi doğsaydım` dedirtecek enerji kaynakları ortaya çıkacak.

 

Kablosuz Enerji :

2008 yılında piyasaya giren Ossia şirketi, kablosuz enerji aktarımı konusunda deneyler yaptı ve başarılı oldu. İlk kablosuz elektrik aktarımını bluetooth ve Wİ-Fİ kullanarak yapan şirket bu konuda gayet iyi sonuçlanan deneyleri ile dikkat çekmişti. 10 metreye kadar enerji aktarımı bu yolla yapılabiliyor. 2019 yılına kadar daha verimli şekilde istenildiği türde ve boyutta enerji taşıma işlemi gerçekleştirilebilecek.

 

Batarya Yerine Kablo :

Elektrik depolama özelliği bulunan kablo modelini geliştiren Central Florida Üniversitesi, 2021 yılına kadar projeyi tamamlayacak ve bunu tekstil ürünlerinde kullanarak, giydiğiniz kazak ile telefonunuzu şarj edebileceksiniz.

 

Ateş Böceği İle Aydınlanma :

Biyo ışıldama ile enerjisinin neredeyse tamamını ışığa çeviren ateş böceklerinin genleri incelenecek ve 2025 yılında deneyler bittikten sonra projelendirilerek ağaçlara sıvı enjekte edilerek doğal aydınlatma yöntemleri kullanılabilecek. Şimdiki en iyi aydınlatma olan LED bile enerjiyi ateş böcekleri kadar ışığa çeviremiyor.

 

Ağaçtan Enerji :

Maryland Üniversitesi, ağaç liflerini kalaylayıp sodyum içeren sıvının içerisine koyarak, yaptıkları prototip ile 400 şarj döngüsünü başarıyla gerçekleştirmişti. 2022 yılında proje tamamen bitmiş olacak ve güneş panellerinin olduğu bir tesiste ağaç lifleri depolama amaçlı kullanılabilecek.

 

Güneş Boyası :

Boya olarak da kullanılabilecek tipte güneş hücrelerini nano teknoloji ile evlerinizde 2023 yılında kullanarak evleri güneş hücreleri olmasa bile jeneratöre dönüştürebileceksiniz.

 

Tuz Bataryası :

Tuzun eritilmesi ile ısının elektriğe dönüştürülmesi ve depolanması sağlanabilecek. Şimdiki bataryalara göre çok daha ucuz olacak tuz pillerini 2017 gibi yakın bir tarihte kullanabileceğiz.

 

Ay Işığından Enerji :

2020 yılında ay ışığı ile bataryalarınızı şarj edebilecek veya bu enerjiyi kullanabileceksiniz. Gökhan Özdemir

www.veteknoloji.net

20 Ocak 2016