LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Trijenerasyonla iki kat verimlilik

Aksa Jeneratör Genel Müdürü Alper Peker, trijenerasyon sistemleriyle enerji verimliliğinin yüzde 40’lardan yüzde 90’lara çıkarılabildiğini söyledi.

 

Aksa Jeneratör Genel Müdürü Alper Peker, Enerji Günlüğü`ne yaptığı değerlendirmede, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin enerji, tekstil, gıda ve üretim tesislerinde performansı artırmanın en uygun çözümlerinden biri olduğunu belirtti. Alper Peker "Kojenerasyon enerjinin tek yakıttan, hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesidir. Jeneratörde yakıttaki kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşürken; egzoz, motor ve aftercoolerdan da proseslerde kullanılabilecek ısı elde edilir. Atılan ısı enerjisi kullanıldığından %85-90’a varan çevrim verimi sağlanır" dedi.

 

ISITMA VE SOĞUTMA İHTİYACI BİR ARADA

Trijenerasyonda ise tek bir enerji kaynağından hareketle mekanik (elektrik), ısı ve soğutma enerjilerinin eş zamanlı olarak üretildiğini kaydeden Peker "Kojenerasyon veya trijenerasyon sistemine sahip işletmeler kendi elektrik enerjilerini üretmelerinin yanında, proseslerinde kullandıkları buhar, sıcak su, kızgın yağ, soğutma (trijenerasyonlarda) gibi ısı veya soğutma ihtiyaçlarını aynı sistemden elde edebiliyor. Aksa Jeneratör Kojenerasyon ve Trijenerasyon Sistemleri, verimi %40’lardan, %90’lara kadar çıkarıyor” diye konuştu. Enerji Günlüğü

http://enerjigunlugu.net

05.01.2016