LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Philips Aydınlatma Akademisi deneyimi 1

Philips Lighting Academy, global ölçekte ve Philips Aydınlatma Akademisi Türkiye’de, aydınlatma alanındaki bilgi ve tecrübesini geliştirmek isteyen insanlara kapsamlı bir dizi eğitim ve eğitim kaynağı sunan bir platform. Türkiye’de düzenlenen bu eğitimlerin takvimini zaman zaman portalımızda duyuruyoruz. Philips Aydınlatma Akademisi Türkiye‘nin düzenlediği en son eğitim çalışmasına bizzat katılım fırsatım oldu. Bilim ve bilime dayalı eğitimin, bilgi paylaşımının önemine inanan biri olarak dersleri dikkatle takip ettim.

 

İki aşamada yapılan eğitim çalışmasının ilk aşamasında, aydınlatmanın temel kavramları Voltimum Türkiye desteği ile ‘webinar’ olarak sunuldu. Teknik olarak çok kısa ses gitmesinin dışında bir platformda bir aksaklık yaşanmadı, normal bir internet bağlantısı ile webinarı takip edebildik. Başlama, ara verme zamanlarının da iyi planlandığı webinar, 4 ders saati sürecinde tamamlandı.

 

İçeriğe baktığımızda ise eğitimin dört temel konuya bölünmüş olduğu görülüyor. Bunlar; “ışık ve ışık üretimi”, “ışık kaynağı olarak LED”, “ışık ve aydınlatmada temel büyüklükler ile birimler” ve “aydınlatmada ışık ve renk” olarak sıralandı.

 

Temel bilimlere ve literatüre dayalı içerikler, mühendislerin, mimarların ve teknisyenlerin anlayabileceği sadelikte ve açıklıkta anlatıldı.

 

Bugüne kadar 27 yıl boyunca satış gruplarında bulundum, koordine ettim ve yönettim. Satışta ilk öğrendiğim kuraldır, ne sattığını bilmelisin. İkinci adım ise sattığın ürün müşterilere, bireylere hangi hizmetleri ve servisleri veriyor sorusunun yanıtında gizlidir. Bu cevap satışı gerçekleştirilen üründen daha önemlidir. Verilen eğitimlerle yapay ışık kaynağı lambaları, aydınlatma ekipmanlarını satan, bu konularda projeler üreten, proje satan herkesin bu eğitimden oldukça faydalanacağını düşünüyorum. Örneğin bir satıcıyı ele alalım. Satıcının şu soruların yanıtına hakim olması gereklidir:

 

Işık ve insan ilişkisi nedir?

Görme ve ışık birbirini nasıl etkiler?

Renk sıcaklığını bilmeden herhangi bir mekan için nasıl bir aydınlatma aracı önerisinde bulunulması gerekir?

Bir mimarın tasarladığı projede hangi ışık kaynağı, uygulanan projeye daha uygundur? Buna karar verirken nelere dikkat etmek gerekir?

Aydınlatma projesi yapan bir mühendisin projesinde kullandığı ışık kaynakları neler olmalı?

Aydınlatılan mekan için en verimli, çevre dostu ve sürdürülebilir özellikteki ışık kaynağı hangisidir?

 

Bunlara benzer bir sürü soru aklımızda belirir veya müşterimizin talebi şeklinde bize ulaşabilir. Bu ve buna benzer ışık ve aydınlatma kavramlarını ilgilendiren soruların cevaplarını bulmak, istenen yanıtları vermek ve işinizde kullanmak isteyebilirsiniz. Öğrenci, mimar, mühendis, teknisyen ya da satış ekibi üyesi, ışıkla yolu kesişen herkesin bu eğitimi almasının gerekli olduğuna inanıyorum.

 

Bu eğitimi büyük bir emekle hazırlayıp keyifli bir anlatımla bizimle paylaşan Dr. Mimar Tuba Bostancı Baskan’a çok teşekkür ederim.

 

Eğitimin ikinci aşaması Philips’in İstanbul ofisinde gerçekleşti, ikici aşama ile ilgili konular ve detaylı bilgileri bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Işık hayattır!

www.ledportali.com

28.12.2015