LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

LED lambalardan gelen sıcak konfor

Akşamları -özellikle uzun kış akşamları- insanlar uzun oturma zamanlarında mum ve ateş ışığı gibi sıcak ışık seviyorlar. Akkor ve halojen akkor lambalar basitçe dim edildiğinde bu ambians yakalanıyor, ancak modern LED lambalarda bu kolay değil. Bu noktada 2000 kelvin renk sıcaklığında ışık efekti oluşturmak için OSRAM, LED teknolojisini yeni GLOWdim modeli ile birleştirdi.

 

Genel olarak akkor ve halojen akkor aksine LED lambalar DIM edildiğinde verilen güçten bağımsız aynı ışık renk sıcaklığında ışık yayarlar. Konvansiyonel akkor tel ihtiva eden ışık kaynaklarında ise DIM edildiğinde düşen ışık seviyesi (lümen) ile birlikte ışık renk sıcaklığı (kelvin) da düşmektedir.

 

LED ürünler için de diğer konvansiyonel lambalar gibi aynı etkiyi yaratmayı hedefleyen OSRAM, “Parathom Advanced GLOWdim” ürünlerinde farklı renk sıcaklıklarında çeşitli LED ler kullanır. DIM edilmeden (en yüksek ışık seviyesi) durumunda lamba geleneksel akkor lambalar gibi 2700 kelvin ışık yayar. Ancak DIM edildiğinde yumuşak bir geçişle ışık seviyesine paralel ışık renk sıcaklığı ekstra ılık (2000 Kelvin) renk sıcaklığına gider. Özel karakteristik renksel geriverim (Ra veya CRI) düşük renk sıcaklıklarında da aynı şekilde 80 olarak kalır. Lambanın ışık çıkışı (lümen değeri) DIM ile %10’a kadar düşürülebilir.

 

GLOWdim teknolojisi ürünlerin piyasaya sunulması ile birlikte OSRAM, hotel ve restoranlarda dahili uygulamalar için geniş bir DIM edilebilir LED ürün yelpazesine sahip olacaktır. Böylece klasik A (Edison lamba), klasik B (mum formunda lamba), PAR16, MR16 (spot lambalar) ve GU5,3 soketli lambalar için değişim fırsatı sağlanacaktır.

 

OSRAM DIM edilebilir uygunlukta çeşitli ürün kombinasyon seçeneklerine odaklandı bütün GLOWdim lambalar rakip ürünlere kıyaslandığında daha düşük seviyelerde DIm edilebilir niteliktedir. Yine GLOWdim ürünler DALI ve diğer yaygın dim ünitelerde başarı ile test edilmiştir.

 

Benzer akkor ve akkor halojen lambalarla karşılaştırıldığında, GLOWdim lambalar %90’a varan tasarruf ile A+ enerji sınıfındadır. Profesyonel uygulamalarda 25.000 saatlik hizmet ömrü ile enerji ve bakım maliyetlerini düşürmekte ve 5 yıl OSRAM garantisi kapsamındadır.

 

OSRAM HAKKINDA

Münih merkezli OSRAM, dünyanın en önde gelen iki aydınlatma üreticilerinden biridir. Şirket iş konusu LED’ler, balastlar, optik yarı iletkenler, armatür ve aydınlatma yönetim sistemleri dahil her türlü aydınlatma çözümlerini kapsar. 100 yılı aşkın tecrübeye sahip firmada dünya genelinde 34.000 kişi çalışmakta ve 2014 cirosu (30 eylül) 5.1 milyar Euro dur. Şirket Frankfurt ve Münih borsalarında kotedir. (Kaynak : www.osram.com)

www.ledportali.com

22.12.2015