LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

"Gezgin arıcılara" barınak ve güneş enerjisi paneli

Türkiye`nin bal üretim merkezlerinden Siirt`te, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülen proje ile 47 yetiştiriciye birer arıcı barınağı ve güneş enerjisi paneli teslim edildi.

 

Kentte bir bal işleme tesisi önünde düzenlenen törende konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Siirt`in en önemli ürünlerinden birinin bal olduğunu söyledi.

 

Tutulmaz, patenti önceki yıllarda alınan "Pervari Karakovan Balı"nın, yurt içi ve dışında marka haline geldiğini vurguladı.

 

Bölgede bal üretiminde modern yöntemler kullanılmaya başlandığını belirten Tutulmaz, şöyle konuştu:

 

"Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı`nın girişimleriyle GAP ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının katkılarıyla ilimizdeki bal üretimi hem miktar hem de nitelik olarak gelişiyor. Arı yetiştiricileri, gezgin arıcılık yöntemiyle devam ediyor. Dolayısıyla yılda birkaç bölgede bulunmaları gerekiyor. Bulundukları yerlerde de ev imkanı gibi ortamda iş yapabilmeleri için elektriğe ihtiyaç var. Bu güneş panelleriyle hem arıcılarımız enerji ihtiyaçlarını karşılayacak hem de bal sağma makineleri ile arıların ballarını alacaklar. Dolayısıyla vatandaşlarımız daha kolay ve verimli bir şekilde arıcılık faaliyetinde bulunacak."

 

Daha sonra yetiştiriciler, barınak ve güneş enerjisi panellerini Vali Tutulmaz ve Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faik Efe`den aldı.

 

Tören, Tutulmaz ve beraberindekilerin modern bal işleme tesisini gezmesiyle sona erdi.

 

Projenin 395 bin lira olan bütçesinin yüzde 70`inin GAP İdaresi, yüzde 30`unun da Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği üreticileri tarafından karşılandığı bildirildi. (Kaynak : AA)

www.haber7.com

23.12.2015