LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

BEYŞEHİR’DE ÇEŞMELERİN SUYU GÜNEŞ ENERJİSİNDEN

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, açık alanlara yaptırılan Çeşmelerin su ihtiyacı güneş enerji panelleri sayesinde gideriliyor.

 

Beyşehir’e bağlı Avdancık Mahallesi’nde hayırsever vatandaşlar tarafından ihtiyaç duyulan açık alanlardaki değişik noktalara ‘hayrat’ olarak yaptırılan çeşmelerin suları yeraltına vurulan sondaj çalışmalarıyla sağlanıyor. Ancak, yeraltı sularının çeşmelere aktarılmasındaki elektrik maliyetini göz önünde bulunduran hayırseverler, güneş enerji panelleri kurulumuyla bu problemi de aşıyor.

 

Avdancık Mahallesi Muhtarı Mehmet Gözeller, son dönemde gelişen teknoloji ile beraber kullanımı giderek artan güneş enerji panellerinden mahalle sakinleri olarak kendilerinin de yararlandığını söyledi. Hayırseverlerin, hem vatandaşların hem de diğer canlıların içme suyu ihtiyacı için kullandığı çeşmeler yaptırmaya başladığını vurgulayan Gözeller, “Avdancık Mahallemiz’de güneş enerji paneli sistemiyle suyu sağlanan iki farklı noktada hayrat çeşmesi yaptırıldı. Bu çeşmelerin sayısının daha da artırılması için düzenlenen kampanyalara hayırsever vatandaşlarımız da büyük ilgi gösteriyor. Yöremize hayat veren proje ile özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı yerlerde artık güneş enerjisiyle çalışan motorlar sayesinde hayvanlarımız ve bölgede yaşam süren hiçbir canlı susuz kalmıyor. Sistemle güneş enerjisi ile yeraltındaki su çıkartılıp çeşmeye basılarak buradaki hayvanların sulanması sağlanıyor. Hayırsever vatandaşlarımıza bu örnek projelere verdiği destekten ötürü teşekkür ederken, hayırlarının kabul olmasını temenni ediyoruz. Güneş enerji sistemleri, özellikle elektrik olmayan yerlerde çeşme yapımında deyim yerindeyse imdada yetişiyor. Ayrıca, kurulumuyla herhangi bir elektrik maliyeti söz konusu olmuyor. Özellikle sıcak yaz döneminde bu tür çeşmelere bölgemizde büyük ihtiyaç duyuluyor. Ama güneşin yüzünü gösterdiği günlerde bu çeşmelerden su akışı hiç kesilmiyor” diye konuştu. (İHA)

www.milliyet.com.tr

16.12.2015