LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

İnkalar Vadisi Urubamba’da güneş panelleri

Bugün gelişmekte olan ülkelerin bazı bölgelerinde halen elektrik gibi temel ihtiyaçlara erişim eksikliği var. Buralarda onların yaşam koşullarının iyileştirilmesi kendi toplumları üzerinde nasıl bir etki yapabilir, sürdürülebilir bir şekilde ışığı üretmek için çocuklara öğretmek önemlidir.

 

Kenya başlayan bu projede fikir, güvenli elektriği çocuklara sağlamaktı. Çoğunlukla insanlar gece boyunca çalışmak için gaz yağı lambalarını kullanıyordu. Bu tür lambalar aileleri zehirli gaz ve yangın tehlikesi ile karşı karşıya getirmektedir. Siemens Vakfı desteği sayesinde, şimdi Afrika ve aralarında Peru dahil Güney Amerika’da okullarda 10 watt Solar batarya sistemi ve şarj istasyonu ile donanımlı LED ışıkları kullanılıyor. Şimdi çocuklar güneş hücreleri kullanarak ve kendi ışıklarını üretmeyi öğreniyorlar.

 

Peru’daki “Niños del Arco Iris” okulu, solar LED aydınlatama sistemi deneyimi programındaki okullardan biridir. “Fundación Niños del Arco Iris” 14 yıl önce Helena Van Engelen tarafından kurulan bir Peru-Hollanda vakfıdır. Helena Urubamba-Cusco’ya geldikten sonra, Eğitim ile birlikte savunmasız çocukların yaşam koşullarını iyileştirmeye karar verdi.

 

Urubamba, İnka İmparatorluğu’nun tarihi ve Peru Andes kültürü ile çevrilmiş bir vadidedir. İnkalar, diğer pek çok antik kültürler gibi doğa ile uyum içinde yaşamıştır. Onlar için ışık, yaşam, yönlendirme, güç, refah ve zenginlik ile eş anlamlı olarak güneşi ifade eder. Böylece, ışık onların hayatlarında merkezi bir rol oynamıştır.

 

Günümüzde, ışık çoğu Urubamba’lı çocuk için bir lükstür. Ancak, Solar ışık sistemi; kablolar, bir güneş paneli, bir şarj kontrolörü, şarj edilebilir piller, pil şarj cihazı ve LED lambalar ile “Niños del Arco Iris” okuldan dördüncü sınıf öğrencileri basit malzemelerle gibi kendi Solar sistemi inşa öğrendiler.

 

Başarılı üç öğrenci Solar sistem kurulumunu öğrendikten sonra, evlerine kurdu ve bütün aile fertleri LED aydınlatmadan faydalandı. Öğrenciler solar panellerin çevreye duyarlı, sürdürülebilir, kolay kurulum ve ekonomik kazançlarını öğrendiler.

 

Yedi yaşındaki Anibal şunları söylüyor: “Güneş doğduğunda, bu enerji güneş paneli ile aküyü şarj eder, anahtar açıldığı anda gece daha aydınlıktır.”

 

“Fundación Niños del Arco Iris” Antik Urubamba’da bilgi birikimi ile birlikte, basit ve modern teknikleri aktararak bir etki yaratmak için solar aydınlatmayı bir fırsat olarak görüyor. Gelecekte, projelere devam ederek bilim, teknoloji, ALTERNATİF enerjiler konusunda çocukları erken yaşta motive ve çevre hakkında bilgilendirilmesini amaçlıyor. Öğrenme potansiyeli, kesinlikle uzun vadede savunmasız topluluklarda bir fark yaratabilir.

www.ledportali.com

18.12.2015