LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

FAQ (Frequently Asked Questions)

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

 

ON-GRİD (ŞEBEKEYE BAĞIMLI) SİSTEMLER

Güneşten üretilen enerjinin, üretidiği anda hiçbir depolama ara birimi olmadan şebekeyi beslediği ve anında kullanıldığı / tüketildiği sistemler on-grid (şebekeye bağımlı) sistemlerdir.

 

Sistemde akü gibi depolama birimleri kullanılmayacağı için ayrıca ek bir maliyet olmaz.

 

Üretilen enerji şebekeye bağlı olduğu için aynı zamanda üretilen enerji yetmediğinde şebeke devreye girecek ve enerjinin eksiksiz olarak yükü beslemesi sağlanacaktır.

 

Üretilmekte olan enerji o an tüketimden fazlası ise, AC şebeke hattına geri verilecektir.

 

Sisteme yakın yerlerde olacağı ve depolama olmayacağı için enerji çevriminin daha az olmasından dolayı kayıp minumum miktarda olacaktır.

 

OFF GRİD (ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ) SİSTEMLER

Elektrik ihtiyacının olup da, şebekenin bulunmadığı, oldukça uzak olduğu, şebeke hattının çekilmesinin çok masraflı olduğu ya da şebekenin mevcut olup çok sık kesintinin yaşandığı yerlerde kullanılan sistemlerdir. Kullanım yerleri olarak genelde düşük enerji ihtiyacı olan yerleşime uzak evler ve endüstriyel uygulamalar öne çıkar. Voltaj düşüklüğü / regülasyon problemi olan yerler ve kritik yükler için de çözüm oluşturur.

 

Bu sistemlerde kullanılan ana ekipmanlar güneş paneli, solar şarj kontrol cihazı, akü / batarya ve gerektiği yerlerde invertörlerdir.

 

Off-Grid PV sistem paketleri aydınlatma, tv, uydu alıcısı, haberleşme, izleme-görüntüleme, alarm-güvenlik ve buzdolabı gibi günlük kullanılan cihazların enerji ihtiyacınıı karşılamak üzere öngörülebilir. Enleme bağlı güneş potansiyeli ve çalışma mevsimi idikkate alınarak tasarlanmalıdır.

 

HYBRİD SİSTEMLER

Hybrid sistemlerin temel düşüncesi sürekliliği olmayan enerji kaynaklarının birlikte kullanımından doğmaktadır. Hybrid sistemler güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin bir arada kullanılması sonucu yapılan sistemlerdir. Güneşin bol olduğu yaz aylarında güneş panellerinden, kışın ise havanın kapalı olup rüzgar veriminin yüksek olduğu zamanlarda rüzgar türbinlerinden yüksek ölçüde faydalanmak için düşünülmüştür.

 

ALTERNATİF AKIM (AC)

Genliği ve yönü periyodik olarak değişen elektriksel akımdır. Şebekemizde kullanılan akım şeklidir. AC (native current) güç, sanayi ve konutlar başta olmak üzere hemen her yer ve alanda kullanılır.

 

Santrallerde üretilen enerjinin sevkinde de AC kullanılmaktadır. Deniz altına yapılan enerji nakil hatlarında üretilen elektrik, AC dalga yapısında bozulmalara sebep verilmemesi için DC (dırect current)’ye dönüştürülerek taşınmaktadır.

 

DOĞRU AKIM (DC)

Elektrik yüklerinin yüksek potansiyelden alçak olana doğru sabit olarak akmasıdır. Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akımdır. Haberleşme cihazlarında, elektrikli taşıtlarda, DC elektrik motorlarında (direct current) kullanılır.

 

SİNYAL GENİŞLİK MODÜLASYONU (PWM) TEKNİĞİ

Elektronik sinyal işleme veya kare dalga denildiğinde genelde akıllara ilk olarak PWM (Pulse Width Modulation) tekniği gelir. Modülasyon işlemi gerçekleştiren bu tekniğin asıl amacı cihazlara verilen elektriğin gücünü kontrol etmektir. En basit haliyle bir sinyal modülasyon tekniği olarak tanımlanabilir. Sinyal bilgisinin aktarım için uygun hale çevrilmesi amacının yanı sıra güç kontrolü sağlamak ve elektrik makineleri, güneş pili şarj üniteleri gibi özel devrelere destek olmak amacı da taşır.

 

PWM tekniğinin temeli kare dalga üretmekte yatıyor. Bu kare dalgada genellikle referans olarak aldığı dalganın ortalaması kadar büyüklüğe sahip oluyor. Bunun yanı sıra sistemdeki dalganın büyüklüğü ise görev döngüsünün büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

 

Voltaj regülatör devrelerinde, ses efektleri ve yükselticilerde, güç aktarımı ve elektrik makinelerinde, haberleşme sistemlerinde kullanılır.

 

DC / PWM / AC
DC / PWM / AC