LED Aydınlatma
Led Light Solar Ürünler
HABERLER
ARAMA
MAİLLİST

 

Güneş Enerjisi

Güneş, dünyada yaşayan canlılar için vazgeçilmez, temel bir enerji kaynağıdır. Bugün kullanılan çeşitli enerji kaynaklarının büyük kısmı, güneşin sebep olduğu olaylar sonucu ortaya çıkar.

 

Türkiye dünya üzerinde 36°-42° kuzey enlemleri ve 26°-45° doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Türkiye`nin yıllık ortalama güneş ışınımı 1303 kWh/m2 yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2623 saattir. Bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamda ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk gelmektedir. Yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün %63`ünde ve tüm yıl boyunca %17`sinden yararlanabilir.

 

Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970`lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, çevresel olarak, temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır.

 

Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırken, diğer teknolojilerde ise elektrik elde etmek için kullanılmaktadır.

 

Güneş ışığından enerji üretmemizi sağlayan güneş panelleri (solar cell) ışığı doğrudan elektrik akımına dönüştüren (fotovoltaik) bir araçtır. Yarı iletken bir diyot olarak çalışan güneş hücresi, güneş ışığının taşıdığı enerjiyi iç fotoelektrik reaksiyondan faydalanarak doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.

 

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin karaları, denizleri ve atmosferleri her yerde özdeş ısıtmamasından dolayı oluşan sıcaklık ve buna bağlı basınç farkları rüzgarı yaratmaktadır. Rüzgar, yüksek basınç alanından alçak basınç alanına yer değiştiren havanın dünya yüzeyine göre bağıl hareketidir. Dünyaya ulaşan güneş enerjisinin çok küçük bir kısmı rüzgar enerjisine çevrilebilmektedir.

 

Rüzgar enerjisinden genel olarak mekanik enerji üretimi ve elektrik enerjisi üretimi şeklinde yararlanılmaktadır. Rüzgar enerjisinin şaft gücünden faydalanılarak elde edilen mekanik enerji, su pompalama, tahıl öğütme, kesme, sıkıştırma ve yağ çıkarma alanlarında kullanılmaktadır. Rüzgar enerjisi doğada bol miktarda bulunan bedava bir enerji kaynağıdır. Karmaşık bir yapıya sahip olmadıkları için bakım ve onarım masrafları da yok denecek kadar azdır.

 

Led Aydınlatma

LED kelime anlamı olarak Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot)`un baş harflerinden oluşmaktadır. Led `in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan led çipidir. Led çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içerisine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır. Led’ler çeşitli kimyasal maddelerden üretilirler ve bu farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler. Bu Led aydınlatma sistemi çok yeni olsa da şimdiden otomobil farlarından evlere kadar kullanılmaya başlanmıştır. Nitekim hala piyasada olan sistemlerin artı ve eksilerinin dökümü yapıldığında, bu yeni teknolojinin günümüzdekilerin tahtını sarsacağı çok nettir.

 

Led’lerin en büyük özellikleri florasan ve klasik ampullerin tüm avantajlarına sahip olmalarına rağmen eksi yönleri içermemeleri ve %100’lik bir randımanla çalışabilmeleridir. Ayrıca enerjinin tümü ışık kaynağına dönüşüyor, ısı yaymıyor. Bu üstün özelliklerinin yanı sıra %80 enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 

Son zamanlarda LED lambalar bahçe işlerinde ve çevre düzenlemelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. LED lambalardan yayılan ışığın dalga boyu özellikle bitkilerin klorofil emisyonunu tam karşılayacak düzeydedir. Bitkiye ışık verildiğinde bitkide gelişme etkin bir şekilde artıyor. Görünen ışığın Kırmızı ve Mavi dalga boyları fotosentez için kullanılıyor.

 

Projelendirme

Genel olarak değişik ihtiyaçlara göre solar ve rüzgar enerjili sistemler, ağırlıklı olarak solar enerjili park, bahçe ve çevre aydınlatmaları, tasarruf ön plana çıktığı için akla gelebilecek her yerde kullanılabilen led aydınlatma ürünleri uygulanabilmektedir. Ülkemiz koşullarına uygun park, bahçe, sokak, fabrika aydınlatmaları ve mekana uygun tasarımlarla iç ve dış ortamlarda dekoratif aydınlatma çalışmalarını daha iyiye götürmek için teknolojik yenilikler takip edilmekte, ürünler geliştirilmektedir.

Kaynak : www.diess.com.tr

 

Başlıca Uygulama / Kullanım Alanları

- Fabrika Aydınlatmaları

- Sokak Aydınlatmaları

- Park ve Bahçe Aydınlatmaları

- Projektörler, Armatürler

- Yol ve Tünel Aydınlatmaları

- Dış Cephe Aydınlatmaları

- İç Mekan Aydınlatmaları

- Havuz Aydınlatmaları

- Dekoratif Aydınlatmalar

- Güvenlik ve Çevre Aydınlatmaları

 

güneş enerjisi / solar energy
güneş enerjisi / solar energy
rüzgar enerjisi / wind energy
rüzgar enerjisi / wind energy